Gazetecilerin Sur’a girişi yasaklandı!

Devlet güçlerinin tüm soykırım saldırılarına karşı verilen tarihi direnişin 72’inci gününe girdiği Sur’da, keyfi olarak ilçeye girişi yasaklanan gazetecilerden, kameralarını bırakıp yasağın sürdüğü Gazi Caddesi’nden giriş yapmaları istendi.

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde kuşatma ve saldırılara karşı tarihi direniş 72’inci gününü geride bırakırken, gazetecilerin ilçeye girişi yasaklandı. İlçede yasağın olmadığı tüm girişlerde kontrol noktaları kurulurken, yapılan kimlik kontrolü ve üst aramasının ardından yurttaşların geçişlerine izin veriliyor. Gazeteciler günlerdir arama noktalarında özel bir uygulamaya tabi tutulurken, gün içinde ilçeye girmek isteyen gazetecilere “Talimat var içeri alamayız” denilerek geri çevrildi.

İlçeye girmek için arama noktasına giden DİHA muhabirlerine hangi ajansta çalıştıkları sorulduktan sonra, “Talimat var basını içeri alamayız” denilerek ilçeye girişleri engelledi. Talimatın kim tarafından verildiği ve gerekçesini belirtmeyen polis, keyfi ve fiili uygulamada bulunurken, gazetecilere kameralarını bırakarak yasağın olduğu Gazi Caddesi’nden giriş yapmalarının istenmesi dikkat çekti.

Öte yandan Tekkapı tarafından Sur ilçesine girmek için arama noktasına giden Rosangela Miccoli, Licia Fucina isimli İtalyan gazeteciler, arama noktasında uzun süre bekletildikten sonra darp edilerek gözaltına alındığı öğrenildi. Akrep tipi zırhlı araca bindirilerek gözaltına alınan gazetecilerin nereye götürüldüğü konusunda da bilgi alınamadı. (DİHA)

 

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir