Özgecan’ı katleden zihniyetle Cizre’de bedeni teşhir zihniyet aynı..

Özgecan Aslan’ın katledilişinin birinci yılında kadınlar Kadıköy ve Galatasaray’da eylemdeydi. KCDP ve SKM’li kadınlar Özgecan’a yapılan işkence ile Cizre’de bedeni teşhir edilen kadına yapılan işkencenin aynı zihniyetin ürünü olduğunu vurguladı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platfotmu (KCDP) Özgecan Aslan’ın katledilişinin birinci yılı nedeniyle Galatarsaray Meydanında eylem gerçekleştirdi. Eylemde, “Başka Özgecanlar olmasın diye yaşam hakkımız ve özgürlüğümüz için direneceğiz” yazılı pankart taşıyan kadınlar sık sık “Asla yalnız yürümeyeceksin”, “Kadın cinayetlerini durduracağız”, “Kadın cinayetlerine indirim yok” sloganları attı. Özgecan Aslan’ın kuzeni Karanfil Aslan, Özgecan’ın katledilmesi ardından tam 1 yıl geçtiğini kadın katliamlarının yaşanmaması için mücadele ettiklerini ifade ederek, “Başka Özgecanlar ölmesin diye mücadele ettik ama kadın cinayetleri devam ediyor. İyi hal indirimleri uygulanmasın dedik ama devlet kadınların hep ikinci planda kalmasını istiyor. Ancak bizler asla ikinci planda olmadık olmayacağız. Onların istedikleri olmayacak” dedi.
KCDP İstanbul Sözcüsü Fidan Ataselim, Özgecan Aslan’ın katledilmesinin ardından toplumun ayağa kalktığına dikkat çekerek, “Aynı zamanda kadın cinayetlerinde katillere indirim uygulandıkça bizler öldürülmeye devam ediyoruz dedik ve Özgecan davasında katillere indirim uygulanmadı. Bizler bu kararın emsal olmasını istiyoruz. Katiller kravat taktıkları pişmanım dedikleri için haksız tahrik indirimleri almaya devam ediyorlar. Çünkü mahkemede nasıl konuşacaklarını çok iyi biliyorlar” dedi.

‘Şiddet meşrulaştırılıyor’

Ülkede savaş politikaları ile başta kadınlar olmak üzere genç yetişkin çocuk demeden halkların vahşice katledildiğine dikkat çeken Fidan, “Hatta öldürülen ve işkence edilen kadın bedenlerinin teşhir edildiği günlerden geçiyoruz. Haliyle şiddet meşrulaşıyor ve bunun en büyük bedelini kadınlar hayatı ile ödüyor” ifadelerinde bulundu.
Kaldıraç adına konuşan Ayça Tezerişir de kadın cinayetlerinin kadına yönelik şiddetin giderek arttığını ifade ederek, “Bunun arkasında bir devlet politikası olduğunu utmamak gerekiyor. Bu devlet bu topraklarda bütün halklara ve emekçilerine yönelik bir savaş yürütüyor. Ve burada kadınların ciddi anlamda bir mağduriyeti söz konusu. Çünkü kadınlardan ciddi anlamda çok korkuyorlar. Kadınların direnişinden korkuyorlar kadınların mahallelerini nasıl koruduklarını görerek korkuyorlar. Bizler bu direnişi birlikte büyütmek zorundayız. Bunun başka yolu yok. Devletin korktuğu başına gelecek. Kadınlar daima hak ve özgürlüklerini savunmak için alanlarda ve meydanlarda olacak” dedi.

‘Bu tabloyu Ekin Wan’dan biliyoruz’

Sosyalist Kadın Meclisleri de (SKM) Özgecan’ın katledilişinin birinci yılı nedeniyle Özgür Genç Kadın’ın da (ÖGK) destek olduğu eylem düzenledi. Kadıköy, Kalkedon Meydanı’nda “Özgecan’ız isyandayız” pankartı açan kadınlar, “Erkek şiddetine dur de! İsyanı büyüt”, “Bizim işimiz belki de nilüfer çiçeği ve çağımız arasında, hakikat şarkısının peşinde koşmaktır” dövizleri taşıdı. Eylemde sık sık “Katledilen kadınlar isyanımızdır”, “Erkek adalet değil, gerçek adalet”, “Kadın cinayetleri politiktir” sloganları atıldı. SKM MYK Üyesi Ceren Çoban basın metnini okuyarak, her ayın 11’nde kadına yönelik şiddetle mücadelede sembol olmuş, kadın arkadaşlarını anacaklarını söyledi. Ceren, “Her geçen gün gittikçe artan, buna rağmen erkek egemen değer yargılarıyla üstü örtülmek istenen kadına yönelik şiddet ve kadın katliamlarını unutturmamak ve mücadelemizi büyütmek için yeni bir mevzi yaratmak istiyoruz” dedi.

Ceren, bedeni teşhir edilen kadını hatırlatarak, “Biz bu tabloyu Ekin Wan’ın bedenine yapılanlardan biliyoruz. Biliyoruz ki Mersin’de Özgecan’a tecavüz edip yakarak onu katletmeye çalışan zihniyetle Cizre’de bir kadını katlettikten sonra çıplak bir şekilde teşhir eden zihniyet aynıdır” dedi. (JİNHA)

 

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir