Yüksekdağ: Davutoğlu 100 yıl geriden konuşuyor

Partisinin Sultangazi İlçe Kongresi’nde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ, Cizre’de yüzyıllık inkar ve imha siyasetinin çöktüğünü belirtti. Başbakan Davutoğlu’nun “Şark meselesi bitmiştir” sözlerine yanıt veren Yüksekdağ, “Başbakan bu zulüm siyasetinin üzerine yüz yıl önceki dil ile konuşuyor. Bu ülkede Şark meselesi bitti bu topraklarda bir halkın direnişi, uyanışı var” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sultangazi İlçe Kongresi’ne katılan Eş Genel Başkan Figen Yüksekdağ, Başbakan Davutoğlu’nun “Şark meselesi bitmiştir” sözlerine yanıt verdi. Yüksekdağ, “Başbakan bu zulüm siyasetinin üzerine yüz yıl önceki dil ile konuşuyor. Bu günden bakarak Kürt sorununun adını koyamıyor. Bu ülkede Şark meselesi bitti, bu topraklarda bir halkın direnişi, uyanışı var” diye konuştu. Kongrenin yapıldığı Cem Düğün Salonu’nun kitleye dar gelmesi üzerine Yüksekdağ, dışarıda kitleye hitap etti.

Halkın AKP iktidarı ve zulme karşı dik durduğunu ve iktidarın bu dik duruşa karşı katliam politikalarını devreye koyduğunu dile getiren Yüksekdağ, “Aylardır Saray iktidarı, zulüm iktidarı halkın bu dik duruşunu yıkmaya çalıştılar. Bu teslim alma harekatı, Cizre’de, Sur’da halkımızın direnişini büyüttüğü her yerde bir politikaya dönüştürüldü. Yine gördükler ki halkın bu direnişini Cizre’de de, Sur’da da, Silopi’de yıkamadılar. Bu halk yine de dimdik ayakta” dedi.

‘ZULÜM KARŞISINDA ÖRGÜTLÜ BİR HALK VAR’

Zulüm iktidarı karşısında daha güçlü bir halk iradesinin var olduğunu söyleyen Yüksekdağ, “Artık karşılarında daha güçlü, örgütlü bir halk var. Zulüm eski zulüm, biz bu zulmü biliyoruz. Bu zulüm eski zulüm, bu devlet eski devlet, bu siyaset eski siyaset ama biz yeni bir halkız, yeni bir gücüz. Bugün artık bu yurdun, bu ortak toprakların tarihini yeni bir siyasi güç örüyor. HDP ve çatısı altında toplanan bileşenler, halklar bu tarihi yazıyor. Bu tarihi yazanlar içerisinde Kürtler, Aleviler, her inançtan, her halktan insanlar var. Yani bir bütün inkar edilen insanlığımızın bileşeni ve gücü var” diye konuştu.

‘SUÇLARININ HESABINI VERECEKLER’

Halkların yeniden yazılan tarihine kadınların öncülük yaptığını vurgulayan Yüksekdağ, “Bu tarihi yazanların en önünde kadınlar var. O kadınlar ki Silopi’de Seveler gibi bayraklaştı. O kadınlar ki özgürlüğün ışığına ulaştı. O kadınlar ki gerektiğin de kendini yakıp, karanlığa ışık oldu. O kadınlar ki Cizre sokaklarında alçaklar, soysuzlar tarafından cansız bedenleri soyulup teşhir edildi” dedi.

“Bu devlet işkenceye soyulduğunda biz direnişi giyiniriz” diyen Yüksekdağ, “İşte bugün işkenceci, katil, ahlaksızlar, çıplak olan bu siyasetinin zulmüdür, çıplak olan onların işlediği suçlardır. Artık işlediği savaş suçları çırılçıplak ortadadır. Bunun hesabını verecekler. kadınların, halkın karşısında. Mücadeleyi, direnişi giyip kuşandılar. Bu kadınların direnişi ve zılgıtları her yerde yankılanıyor. Bir halkın ve kadınların zılgıtları bu zulme karşı direniyoruz ve direneceğiz. Bu zılgıtlar ve direnişle geleceği kazanacağız” ifadesinde bulundu.

‘CİZRE’DE YÜZYILLIK İNKAR VE İMHA SİYASETİ ÇÖKTÜ’

Türkiye halklarının geleceklerinin karanlığa gömülmesine izin vermeyeceğini vurgulayan Yüksekdağ, şunları söyledi: “Sanmayın ki Cizre’de kazandıkları için zulüm bitti. Cizre’de onların yüz yıllık inkar ve imha siyaseti çöktü. O siyaset gömüldü Cizre’ye. Çok övündükleri, kibirlendikleri o büyük orduları, askerleri ile aylarca bir kenti kuşattılar. Bir halka kadını, çocuğu, yaşlısı ile zulüm ettiler. Aynı devlet 7 ilçeye savaş açtı. Cizre, Sur, Silopi kendi gücüyle, inancıyla direniyor. Şunu çok iyi bilsinler. Zulmün olduğu her yer Cizre’dir. Bunu kimse unutmasın.”

‘ŞARK MESELESİ BİTTİ, HALKIN UYANIŞI VAR’

Davutoğlu’nun, “Bugün artık Şark meselesi bitmiştir” açıklamasına da değinen Yüksekdağ, “İşte bugün siyasi iktidar, Başbakan bu zulüm siyasetinin üzerine yüz yıl önceki dil ile konuşuyor. Artık Kürt sorunun adını bile ağzına almıyor. Bu günden bakarak Kürt sorununun adını koyamıyor. Bu ülkede Şark meselesi bitti bu topraklarda bir halkın direnişi, uyanışı var. Ve sizin bu inkarcı, bu gerici, bu faşist zihniyetiniz tarihe gömülüşü var. Bu halk yeni bir tarih yazıyor ve sizin faşist zihniyetinizi toprağa gömüyor” dedi.

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın uluslararası komplo ile Türkiye’ye getirilişinin yıl dönümüne de değinen Yüksekdağ, “O zaman sadece Sayın Öcalan’a değil, bütün Türkiye halklarına karşı yapılmış bir komplo olduğunu belirttik. Bu komplo mekanizmasını hiçbir şekilde dokunmadan işlettiler. Bugün gelinen nokta belli. Bu ülkenin cehenneme sürüklenmemesi için direniyoruz. Ama bu komplocu ve darbeci siyaset Türkiye’yi Suriyelileştirdi. Türkiye’yi iç savaşa sürüklemek için her şeyi yapıyor. 18 yıl geçti, daha katı bir tecrit uyguluyor. 9 ay önce yeni tecrit başlatıldı. Dolmabahçe Mütabakatı’nın yırtılıp atılmasının ardından yeni bir komplo süreci başlatıldı. Yüzlerce gencimiz bu komplo ile katledilmiştir. İmralı’daki diyalog masasını devirip, bildikleri tek yöntemi devreye koydular. Ölüm, işkence ve imha. Sayın Öcalan’ın üzerindeki tecridin kaldırılması, onun özgürlüğünün bütün Türkiye halklarının özgürlüğü olduğunu görülmeli ve bu karanlık kapıdan çıkmanın tek çaresidir. Bu halk Sayın Öcalan ile birlikte özgürleşecek” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

yüksekdağ-aracı durduruldu

Programını tamamlayan Yüksekdağ, resmi aracıyla ilçeden ayrılmak üzere yola çıktı. Yüksekdağ’ın aracı Gazi Mahallesi eski karakolu önünde özel harekat polisleri tarafından durduruldu. Aracın Yüksekdağ’a ait olduğunun bilgisine sahip olan polisler, keyfi ve saygısız tutumunu sürdürdü. Polisler daha sonra aracın geçişine izin verdi.

KOMPLOCULAR DİRENİŞ ATEŞİYLE YANACAK

Yüksekdağ’ın konuşmasının ardından kitle, 15 Şubat komplosunun yıl dönümünü protesto etmek için “Komplocular direniş ateşiyle yanacak” pankartı eşliğinde Gazi Mahallesi’ne doğru yürüyüşe geçti. Sloganlar eşliğinde yürüyen kitle, yer yer durdurdukları araçlarla yolları trafiğe kapattı. Gazi Mahallesi Dörtyol kavşağına varan kitleye polisler TOMA ve gaz bombaları ile saldırdı. Gençlerin özsavunma yaparak polise karşılık vermesi ile birlikte çıkan olaylar bir süre devam etti. Gençler çöp konteynırlarını yollarda barikat yaparken, havai fişek ve ses bombaları ile direndi. Bir süre devam eden olaylar gençlerin ara sokaklara dağılması ile son buldu. (ETHA)

 

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir