Ankara’dan Artvin’e destek

Cengiz İnşaat’ın, Cerrattepe’de yapmaya çalıştığı HES projesine karşı çıkan Artvinlilere Ankara’dan destek geldi. Konur Sokak’ta basın açıklaması düzenleyen Artvin Vakfı üyeleri, “Hukuksuzluğu egemen kılmak isteyenlere karşı halkın hakları olduğunu hatırlatacak ve kanıtlayacağız” dediler.

Artvin Cerrattepe’de yapımına başlandıktan sonra 1995 yılında hukusal arenaya taşınan HES projesine yeönelik tepkiler devam ediyor. Cengiz Holding’e bağlı Cengiz İnşaat’ın yaptığı projeye Artvinliler 3 dava açmış ve üçünü de kazanmıştı.

Bunun üzerine şirket 2015 yılında karşı dava açmıştı. Şirket ve Artvinliler arasında süren davada bilirkişi raporu bekleniyordu. Şirket, dava sonucunu beklemeden bölgedeki HES projesinin yapımına devam ederken Artvinliler ise şirketin doğaya yönelik katliamına karşı direndi.

2 gün önce Cerrattepe’deki ağaçların kesimine devam eden şirkete karşı yine Artvinliler, protesto eylemleri yaptı. Polis, halka karşı ise bibergazı ve pilastik mermilerle saldırıldı. Artvinlilerin Cerrattepe’deki direnişine Ankara’daki Artvinlilerden de destek geldi. Konur Sokak’ta basın açıklaması düzenleyen Artvin Vakfı üyeleri,  “Hukuksuzluğun egemen kılmak isteyenlere karşı halkın hakları olduğunu hatırlatacak ve kanıtlayacağız” dedi. (Evrensel)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir