HDP: Cerattepe direnişini destekliyoruz

HDP Merkez Yürütme Kurulu, yaptığı yazılı açıklama ile Artvin halkının Cerattepe direnişini selamladı. AKP iktidara seslenen HDP, Artvin’i mahvetme planlarından bir an önce vazgeçme ve hukuk alanında alınmış olan kararları uygulamaya çağırdı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu, Cerattepe direnişine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Artvin halkının 20 yılı aşkın süredir Cerattepe için mücadele ettiğini kaydeden HDP, “Halkın derdi, dünyadaki koruma öncelikli 200 ekolojik bölgeden birini ortadan kaldıracak bir madencilik faaliyetinin yapılmaması ve yaşam alanlarının korunmasıdır” dedi.

AKP iktidarının, halkın yaşam alanlarını yok etmek için uğraştığını söyleyen HDP, Artvin halkının, 2005 yılında başlattıkları hukuk mücadelesini sürdürdüğünü belirtti. Hukuksal alanda “madencilik yapılamaz” kararının verilmesine rağmen, siyanürlü altın madenciliği yapılmak isteyen şirketin yeniden hazırlattığı ÇED raporlarını hızlı bir şekilde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kabul edildiğinin altını çizdi.

İktidarın Artvin halkına karşı şirketin yerinde yer alarak, yargı kararlarının tanınmadığını kaydeden HDP, “Yarın Erdoğan’ın fiilen dayattığı ‘başkanlık’ sistemi olsa, başkanın bir imzasıyla şirketler halkın yaşam alanlarına el koyabilecektir. Bizim önerdiğimiz yerel demokrasi sisteminde ise halk kendi yaşam alanları üzerinde söz ve karar sahibi olacaktır. Bu sistemin hakim olduğu bir ülkede hiç kimse halkın iradesini zorla ezip altın madenciliği, HES, termik santral, nükleer santral vs. yapamayacaktır” dedi.

HDP, açıklamasının devamında: “Bu bölgenin şirketlerin hırsına teslim edilmesi demek, Artvin’in doğal varlıklarıyla, insanıyla, tarihiyle, kültürüyle silinecek olması demektir. Çünkü burası, Avrupa ve Orta Asya’yı içine alan coğrafyadaki en büyük doğal yaşlı orman ekosistemine sahiptir. Ağaç katliamıyla birlikte bölgedeki farklı bitkiler de kesilecek, korunması gereken ekosistem özellikleri olan alanlar yok edilecektir. Bu plana karşı direnen Artvin halkının meşru ve haklı mücadelesini destekliyoruz, onlarla birlikteyiz. Saray-AKP iktidarını, Artvin’i mahvetme planlarından bir an önce vazgeçmeye ve hukuk alanında alınmış olan kararları uygulamaya çağırıyoruz” diye belirtti.

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir