Cerattepe’ye tel örgü çekilip ağaçlar kesiliyor

Halkın 2 gündür direnişini sürdürdüğü Artvin Cerattepe’de, Cengiz Holding tarafından konteynırlar kuruldu. Alana tel örgü çeken şirket çalışanları ağaçları kesiyor.

Artvin halkının, Cengiz Holding’in inşa etmek istediği altın madenine karşı 2 gündür direnişini sürdürdüğü Cerattepe’ye binlerce asker ve polis yığınak yaptı. Sabah saatlerinde Cerattepe’ye, Cengiz Holding’in konteynırları kurularak, alanın belli bölümlerine tel örgüler çekilerek, bölgede bulunan birçok ağaç şirket çalışanları tarafından kesilmeye başlandı.

İmza atmayanlara soruşturma

Öte yandan, Orman Genel Müdürlüğü’nden, Artvin Orman Bölge Müdürlüğü’ne yer tesisi için gönderilen belgeye, bölge müdürlüğü personeli ve şeflerin “dosya eksik” gerekçesiyle imza atmadığı belirtildi. Bunun üzerine Orman Genel Müdürlüğü’nün şef ve personelleri telefonla arayarak, “Siz Artvinli olduğunuz için çalışmıyorsunuz. Artık Artvin’i yaz tatilinde görürsünüz” şeklinde tehdit ettiği öğrenildi. Söz konusu 6 personel hakkında soruşturma açılacağı iddia edildi.

İki gündür halkın direnişinin sürdüğü Cerattepe’ye bugün halk çıkmayacak. Yeşil Artvin Derneği tarafından alınan karara göre, akşam saatlerinde Artvin merkezinde yürüyüş düzenlenecek ve esnafla görüşmeler yapılacak. Herkesi şirketi durdurmak için Artvin’e gelmeye çağıran bölge halkı bu akşam saat 17.30’da Valilik önünde toplanarak tekrar yürüyüş yapacak.

Yarın ise Cerattepe’de halkın direnişi sürecek.

Polis ve asker Cerattepe’ye konumlanırken, maden inşa alanına giden yollar ise polis tarafından tutuluyor ve gazeteciler de dahil bölgeye gidişler engelleniyor.

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir