Gazeteciler Mazlum Dolan için Sur’a yürüyecek

Özgür Gazeteciler Cemiyeti ve Diyarbakır’a Haber Nöbeti için gelen gazeteciler, 79 gündür Sur’da yaşananları aktaran ve yoğun saldırılardan dolayı ailelerle birlikte bir evin bodrumuna sığınan muhabirimiz Mazlum Dolan için Şeyh Sait Meydanı’nda toplanıp, Dolan’ın bulunduğu mahalleye yürüyecek.

Haber takibi yaptığı Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 79 gündür yaşananları aktaran ve yoğunlaşan saldırılar nedeniyle 30 kişiyle bir evin bodrumunda mahsur kalan muhabirimiz Mazlum Dolan için Özgür Gazeteciler Cemiyeti (ÖGC) ve gazeteciler harekete geçti. ÖGC ve Diyarbakır’da gazetecilerle dayanışmak için kentte gelen gazeteciler, yarın saat 11.00’de Şeyh Sait Meydanı’nda (Dağkapı Meydanı) basın açıklaması yapıp, Dolan’ı almak için Suriçi’ne yürüyecek.

Dünya Sur’u Mazlum Dolan’dan öğreniyor

ÖGC Eşbaşkanı Hakkı Boltan, Mazlum Dolan’ın Sur’da saldırıların en kritik olduğu yerlerde muhabirlik yaptığını ve onun gönderdiği haberlerle dünya kamuoyunun Sur’da yaşananlar hakkında bilgi sahibi olduklarını söyledi.

‘Sur’un durumunu Cizre’den biliyoruz’

Mazlum Dolan’ın bodrum katında 30 kişiyle beraber mahsur kaldığını hatırlatan Boltan, Sur’un durumun ne kadar vahim olduğunu Cizre’de yapılan katliamlarla gördüklerini kaydetti. Boltan, Cizre’de Azadiya Welat Yazı İşleri Müdürü Rohat Aktaş’ın yaşadığı durumu Dolan’ın yaşamaması için herkesi harekete geçmeye çağırdı.

Yarın saat 11.00’de Şeyh Sait Meydanı’nda

Boltan, “Tüm basın medya çalışanlarının da bu anlamda duyarlı olmaya çağırıyoruz. Birlikte bir şeyler yapmaya çağırıyoruz. Özgür Gazeteciler Cemiyeti olarak yarın saat 11.00’de Şeyh Sait Meydanı’nda bir basın açıklamasıyla meslektaşımıza ulaşabilmek için bir koridor açılmasını talep ediyoruz. Açılan koridordan arkadaşımızı alıp döneceğiz” diye konuştu. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir