‘İşimize ve doğamıza sahip çıkıyoruz’

Enerji-Sen’in çağrısıyla bir araya gelen emekçiler BEDAŞ önünde Cengiz Holding’e seslendi. Cerattepe ve doğa katliamlarının derhal durdurulmasını istedi.

DİSK’e bağlı Enerji-Sen’in çağrısıyla emekçiler, Artvin halkıyla dayanışmak için Taksim’de biraraya geldi.

Taksim Talimhane’de buluşan emekçiler, “Doğanın talanına madenci yalanına Artvin’in düşmanına dur de”, “Cerattepe’de doğama BEDAŞ’ta işime dokunma”, “Artvin halkı yalnız değildir” yazılı pankartları ve Artvin direnişini selamlayan dövizler taşıdı. DİSK Yönetim Kurulu üyesi ve Limter-İş Sendikası Genel Başkanı Kanber Saygılı ve Karadeniz İsyandadır Platformu da eyleme destek verdi.

Yürüyüş boyunca emekçiler tulum çaldı, “Cerattepe geçilmez Artvin halkı yenilmez”, “Diren Artvin işçiler seninle”, “Katil şirket Cerattepe’den defol”, ” BEDAŞ’tan Artvin’e direnene bin selam” sloganlarını attı.

BEDAŞ binası önüne yapılan yürüyüş boyunca halka yönelik konuşmalarda, Artvin Cerattepe’de direnişçilere saldıranların BEDAŞ’ta işçileri işten atanlar olduğu belirtildi.

BEDAŞ önünde konuşan Enerji-Sen Genel Sekreteri Süleyman Keskin, Artvinlilerin yaşamı savunurken, çoluğuyla çocuğuyla direnişi sahiplendiğini söyledi. Keskin, “Eminim ki bu direnişin sonunda Cengiz Holding’e geri adım artıracak. Halk kazanacak” dedi. Yaşamın her alanında insanlığı savunmaya devam edeceklerini ifade eden Keskin “Bir kez daha söylüyoruz biz kazanacağız” dedi.

‘SİZİN BİBER GAZI STOĞUNUZ DİRENEN HALKA YETMEZ’

DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu ise, Ankara’daki saldırıyı kınadı. Haziran isyanında başlayan direnişin Turkiye’nin heryerinde devam ettiğini belirtti. Selam olsun BEDAŞ’ta günlerdir direnen enerji işçilerine, selam olsun Artvin’de direnenlere, Cerattepe’de doğasına yaşamına sahip çıkanlara. Kendisi ve yaşamını savunanlara” dedi. Yetkililere seslenen Çerkezoğlu, “Cerattepe direnişine sizin biber gazı stoklarınız yetmez” dedi.

Kürdistan’da süren direnişi hatırlatan Çerkezoğlu, eşit ve barış dolu bir dünya inşa edene kadar mücadele edeceklerini kaydetti.

Enerji-Sen üyesi Uğurcan Özgül basın açıklamasını okudu. Özgül, Cengiz Holding’in işçi kıyımı yaptığına dikkat çekti. “CLK enerji bu kıyımda başı çekiyor” diyerek işten atmalara dikkat çekti. BEDAŞ’ta işçi sayısının azaltılmasının daha fazla elektrik kesintisi, daha geç okunan sayaç demek olduğunu ifade eden Özgül, “İşçi sayısının azaltılması demek kalan işçiye fazla iş yükü demek. Daha fazla iş kazası, daha fazla iş cinayeti demek” dedi.

Cengiz Holding’e seslenen Özgül, “Cerattepe başta olmak üzere çevre ve doğa katliamına yol açacak bütün çalışmalarınızı derhal durdurun. Ayrıca elektrik dağıtım hizmetini niteliksiz hale getirecek işten çıkarmalara son verin. Bizler şimdi ve bundan sonra da doğamıza ve işimize sahip çıkmaya devam edeceğiz” diye belirtti.

Açıklanın ardından tulum eşliğinde horon tepildi. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir