Barış Bloku: Savaş politikalarına son verin

İstanbul Barış Bloku, Saray iktidarının sınır içi ve sınır ötesindeki savaş politikalarına ve bu koşullarda uygulanan hak ihlallerini eleştirdi, savaş politikalarına derhal son verilmesi çağrısı yapıldı.

İstanbul Barış Bloku, AKP hükümetinin sınır içi ve sınır ötesindeki savaş politikalarına ve hak gasplarına tepki gösterdi. Cezayir Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen açıklamada “Gerilim, gerginlik ve savaş politikaları sürdüğü sürece daha çok yurttaşımız ölecektir. Buna artık sabrımız kalmamıştır” denildi.

HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu’nun da katıldığı açıklamada ilk sözü Barış Bloku Eşsözcüsü Gencay Gürsoy aldı. Gürsoy, Kürdistan’da süren Saray savaşını işaret ederek, devlet terörü nedeniyle hayatını kaybedenleri andı.

Blok adına açıklamayı okuyan Barış Bloku Eşsözcüsü Nuray Sancar, Ankara’da yaşanan ve 28 kişinin yaşamını yitirdiği bombalı saldırıyı kınadı. Ankara’daki saldırının 7 Haziran seçimlerinden bu yana gerçekleşen 5. bombalı saldırı olduğunu hatırlatan Sancar; felaketlere ve katliamlara yol açan politik zemini oluşturmaya çalışan AKP iktidarın içeride ve dışarıda hem kendi halkına hem de komşu halklara karşı savaşarak krizi bir yönetme ilkesi haline getirdiğini belirtti.

Sancar şöyle konuştu: “İki gün önceki saldırının, Suriye sınırlarına bir kara harekatının yapılacağına dair ültimatomların çekildiği, Suudi Arabistan savaş uçaklarının İncirlik’e konuşlandığı, PYD’ye yönelik Azez bölgesine arka arkaya bombardımanın yapıldığı ve konunu BM Güvenlik Konseyi’nin gündemine gelerek Türkiye’nin uyarıldığı bir zamana denk gelmesi dikkat çekicidir.”

Türkiye’nin bir savaşa girmeye zorlandığını kaydeden Sancar, AKP iktidarının çabasının 3. Dünya Savaşı’na yol açacak tehlikeli bir gerilimin kışkırttığını belirtti. Sancar, “Türkiye’nin komşu topraklarla işi yoktur. Türkiye halklarının komşu halklarla bir sorunu yoktur” dedi.

PYD’nin AKP iktidarı tarafından tehdit olarak algılandığını söyleyen Sancar, bu nedenle içeride ve dışarıda Kürtler’e yönelik bir savaş başlatıldığını ifade etti. Kürdistan’daki savaşı işaret eden Sancar, “Savaş politikalarından geri dönülmesini, eşit haklar temelinde çözüm için müzakere masasına tekrar oturulmasını aksi takdirde çok geç kalınacağını tekrar hatırlatmak istiyoruz” dedi.

Cerattepe direnişine yönelik polis saldırısının, basına yönelik engellemelerin, kamuda çalışan emekçilerin işten atılmasının Türkiye’de OHAL uygulamaların bir örnek olduğunu söyleyen Sancar, “İçinde bulunduğumuz bölge ve ülke kıyım ve katliamların değil barış, eşitlik, özgürlük ve demokrasinin hakim olduğu bir coğrafya haline gelmelidir. Gerilim, gerginlik ve savaş politikaları sürdüğü sürece daha çok yurttaşımız ölecektir. Buna artık sabrımız kalmamıştır” şeklinde konuştu.

‘ONLAR İSTESİN BİZ SAVAŞA HAYIR DİYELİM’

Burada söz alan HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, bir savaşa sürüklenildiğini ama bunu istenmediğini ifade etti. Kürt halkına yönelik yürütülen bir savaş olduğun belirtti. Suriye’de bir başka ülkenin topraklarından bir paylaşıma gitmek için yürütülen bir savaş olduğunu söylerken, Türkiye’de kadın bedenine, emeğe, doğaya karşı da bir savaş olduğunu ifade etti. Kerestecioğlu, “Onlar istedikleri kadar savaş istesin, biz Savaşa ‘hayır’ diyelim” dedi.

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir