Vahşet: Dicle Nehri kıyısında insan parçaları

AKP’nin Cizre’de gizlemeye çalıştığı savaş suçunun izleri Dicle Nehri kıyısında ortaya çıktı. Vahşet bodrumlarında katledilenlere ait olduğu değerlendirilen insana ait çok sayıda uzuv Dicle’nin kıyısındaki hafriyat alanına döküldü.

Tüm dünyanın gözleri önünde, Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) onayıyla AKP devletinin Cizre’de işlediği insanlık suçu katliamın ayrıntılarının netleşmesiyle vahşetin boyutu da bir bir ortaya çıkıyor. Savaş hukukunu dahi hiçe sayan ve vahşette DAİŞ yöntemlerini aşan AKP’nin emrindeki devlet güçlerinin, bodrumlarda katlettiği yurttaşların cenazelerini, bina enkazlarıyla birlikte Dicle Nehri kıyısındaki hafriyat alanına döktüğü ortaya çıktı.

Dicle kıyısında insan parçaları

Nehrin kıyısına giden Cizreli yurttaşlar gördükleri manzara karşısında şok geçirdi. Hafriyat alanına dağılmış haldeki insana ait kol, bacak ve farklı uzuvların toplanması için kimse harekete geçmezken, halk toplayabildiği uzuvları bezlere sararak, defnetmek üzere yanlarında götürdü. Yerel kaynaklar, katliamcı güçlerin bina enkazlarını kepçelerle kamyonlara yüklediğini, buradan da Dicle Nehri’nin kıyısına boşalttığını aktardı. Enkazın arasında kullanılan bombaların parçalarının da bulunduğu bildirildi.

Hafriyatın altında daha birçok insana ait cenaze parçası olabileceği tahmin ediliyor.

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir