Uğradığı taciz sonrası intihar eden liselinin teyzesi: Cansel Buse K. için sessiz kalınmamalı

Kayseri’de intihar ederek hayatına son veren lise öğrencisi Cansel Buse K.’nın tecavüze uğradığı iddiası üzerine Kayseri’de demokratik kitle örgütleri açıklamalarda bulundu, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, soru önergesi verdi.

Eğitim Sen Kayseri Şube Başkanı Ulaş Apaydın, İl Milli Eğitim Müdürü Bilal Yılmaz Çandıroğlu’nun şu an okulda olduğunu belirterek okul idaresinin ve öğretmenin bugün açığa alındığını belirterek: “Açılan soruşturma sayesinde okul müdürü, müdür yardımcıları ve öğretmen açığa alınırken okulda müfettişler incelemelerde bulunuyor. Ayrıca İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Mustafa Eminoğlu Anadolu Lisesi’nde görevlendirilmek üzere 6 psikolog ve sosyolog gönderildi” dedi.

Cansel Buse K.’nın teyzesinin iddialarına göre, öğretmen B.Ö.’nün başka öğrencilere yönelik taciz iddialarının olduğunu ifade etti. Olaya dair sessiz kalınmaması gerektiğini teyzesi “Cansel onun sesi olsun, başkaları da susmasın”  sözleriyle aktardı.

Açığa alınan müdür ve müdür yardımcıları yerine geçici görevlendirme ile idareciler atanmış durumda.

CANSEL İÇİN ORTAK ÇAĞRI: ‘DAVANIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ’

Olay ile ilgili görüşlerini aldığımız Kayseri Kadın Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı ve Eğitim-Sen üyesi öğretmen Belkıs Karabulut, “Öncelikle kızımızın ailesine, yakınlarına ve tüm Türkiye kamuoyuna başsağlığı diliyorum. Bu acı olayda gördüğümüz üzere kadına yönelik şiddet, taciz ve tecavüz okulda, sokakta, iş yerinde kısacası kadının olduğu her yerde karşımızı çıkıyor. Artık tek bir kadının dahi aramızdan alınmasına tahammülümüz yok. Geçtiğimiz yıl Kayseri’de katledilen Firdevs Vanlı ’nın davasının Kayseri Kadın Dayanışma Derneği olarak takipçisi olmuştuk. Cansel’in davasının da sorumlular en ağır şekilde cezalandırılana kadar takipçisi olacağız” dedi.

İNTİHAR DEĞİL AÇIKÇA BİR CİNAYET!

Eğitim-Sen Kayseri Şubesi hukuk sekreteri Necla Ünsal: “Yaşanan olayda okul idaresinin ve rehberlik servisinin ihmali olduğu ve Cansel’e yardım edilmesi gerekirken, olayın üzerinin kapatıldığı açıkça görülmektedir. Toplumdaki kadına bakış açısı ve ataerkil zihniyet Cansel’in hayattan koparılmasına sebep oldu. Eğer olayın üzerinin kapatılması yerine sorumlunun cezalandırılması ve Cansel’in yeniden hayata kazandırılması için çalışılsaydı, kızımız bugün aramızda olurdu. Bu bir intihar değil açıkça bir cinayettir” diye konuştu.

KADIN İKİNCİ PLANDA OLMAMALIDIR!

Eğitim-Sen Kayseri Şubesi Kadın Sekreteri Zeynep Vural, “Ülkemizde gün geçmiyor ki kadına yönelik şiddet, taciz ve tecavüzün yeni bir örneği karşımıza çıkmasın. Geçen yıl bugünlerde Özge Can için sokaklara dökülmüştük. Bugün ise başka bir kadını tecavüze kurban verdik. Kadına yönelik yaşanan olayların çözülmesi için bu olayların politik olduğunu göz önüne alarak; kadınların yaşam hakkını garanti altına alacak devlet politikaları üretilmelidir.  Bu sorun dağ gibi önümüzde dursa da çözümü uzak değil. Bu temelde tüm toplumun kadını ikinci sıraya koyan anlayışla baş etmesi gerekir” dedi. X
Cansel’i ölüme götüren süreç Meclis gündemine de taşındı. Konuyla ilgili soru önergesi veren CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu, sorumlular hakkında işlem yapılıp yapılmadığını sordu.
(Kayseri/EVRENSEL)


TELEFON KAYITLARINDA ÖĞRETMENİN İNTİHAR EDEN ÖĞRENCİYLE İRTİBATI TESPİT EDİLDİ
Kayseri Valiliği, lise öğrencisi Cansel K.’nın intiharı ile ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, intihara neden olduğu belirtilen öğretmenin telefon kayıtlarından öğrencisiyle irtibatlı olduğunun tespit edildiği açıklandı.
Kayseri’de Mustafa Eminoğlu Anadolu Lisesi öğrencisi Cansel B.K.’nın (18) geçen hafta Çarşamba günü babasına ait tabancayla kendisini vurarak intihar etmesi sonrasında okulun matematik öğretmeni tutuklandı. Öğrencisine yönelik cinsel istismarda bulunduğu iddia edilen öğretmenin öğrencisine taciz ettiği yönünde de iddialar ileri sürülmüştü.
Konu ile ilgili Kayseri Valiliği yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, şu bilgiler verildi: “Kayseri ili Melikgazi ilçesindeki bir okulumuzda 12. sınıf öğrencisi Cansel B.K.’nın 17.02.2016 tarihi akşamı evinde intihar ettiği bilgisi alınmıştır. Olayla ilgili savcılığa suç duyurunda bulunulmuş ve adli soruşturma ile birlikte maarif müfettişlerince idari soruşturma başlatılmıştır. Cansel B.K.’nın intiharı ile bağlantılı olduğu düşünülen ve telefon kayıtlarının incelenmesi neticesinde bir süredir kendisi ile irtibatlı olduğu tespit edilen öğretmen B.Ö. yürütülen adli soruşturma sonucu 19.02.2016 tarihinde tutuklanmıştır. Ayrıca yürütülen idari soruşturma doğrultusunda olayda ihmali olduğu düşünülen M.E.A. Lisesi Okul Müdürü E.E., Müdür yardımcıları M.T.İ. ve A.E. ile rehber öğretmenler Z.A. ve K.C. görevden el çektirilerek açığa alınmıştır. Konu ile ilgili adli ve idari soruşturma devam etmektedir.”
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir