Vali ile görüşen HDP’li vekil: ‘Sur’da katliam yapmak istiyorlar.. Cizre olmaması için çabalamalıyız’

83 gündür devlet güçlerinin kuşatması ve yoğun saldırısı altında olan Sur’da evlerin bodrum katlarında mahsur kalan 200’e yakın insanın çıkartılması için girişimlerini sürdüren HDP’li vekil Sibel Yiğitalp, “Bir an önce teslim olun, yoksa havadan bombalayacağız” anonsunun ilçede hala sürdüğünün bilgisini paylaştı. Yiğitalp, “Zamana yayıp katliam yapmak istiyorlar. Sur’un Cizre olmaması için çabalamalıyız” diye çağrıda bulundu.

Kuşatma ve saldırıların 83’üncü gününe girdiği Diyarbakır’ın Sur ilçesinde aralarında bebek, yaşlı ve yaralıların da bulunduğu 200’e yakın sivil insan ilçede mahsur kalmış durumda. Yurttaşlar saldırılardan dolayı evlere sığınırken, devlet güçleri ise saldırılarını arttırdı.

Cizre benzeri bir vahşetin yaşanmaması ve yurttaşların Sur’dan çıkarılması için ilçe üzerindeki kuşatmanın kaldırılması ve yaralarlın tahliye edilmesi için girişimler de devam ediyor. HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp, yetkililerle yaptıkları görüşmeleri ve Sur’da yaşananlarla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Sivillerin tahliyesi için görüşmeler sürüyor

Son birkaç gündür Diyarbakır Valiliği ve yetkililerle yaptıkları görüşmelerde pek bir ilerleme kat edemediklerini ifade eden Yiğitalp, yaralı Fatma Ateş için 4 saat, yüze varan telefonla yetkililerle görüştüklerini ancak 4 saat sonra yaralı Ateş’in tahliyesinin yapılabildiğini söyledi. Ateş’in geç alındığından kan kaybı sonucunda yaşamını yitirdiğine dikkat çeken Yiğitalp, valilikle yaptıkları görüşmelerinin devam ettiğini ve Sur’da mahsur kalan diğer sivillerini tahliyesi için taleplerinin olduğunu getirdi.

‘Valiliğin talepleri kabul edilemez’

Sivil yurttaşların tahliyesi için Sur’daki kuşatmanın kaldırılmasını Diyarbakır Valiliği’yle yaptıkları görüşmede istediklerini anlatan Yiğitalp, valiliğin de kendilerine, “Yurttaşlar tek tek birer metre mesafeyle ellerinde beyaz bayraklar olacak. Sırayla gelenlerden ilk gelen kişi sonraki kişinin kim olduğunu söyleyecek. Ondan sonra biz tek tek çıkışlarına izin vereceğiz” dediklerini belirterek, böyle bir yaklaşımın kabul edilemez olduğunu söyledi.

‘Zamana yayıp katliam yapmak istiyorlar’

Savaş, Fatihpaşa ve Hasırlı mahallerinde 200’ü aşkın mahsur kalan sivil insanın olduğunu bildiklerini söyleyen Yiğitalp, Elif Su Aslan daha 4 aylık bir bebek olduğunu ve birçok çocuğun da mahsur kaldığını ifade etti. Yiğitalp, “Elif Su bebek şimdi aylardır insani olmayan koşullarda yaşam sürmeye çalışıyor. En az 11 yaş altı 15 çocuk var. İletişim kurduğumuz kişiler diğer mahallelerde de çocukların olduğunu biliyoruz. Bu ablukanın kalkmasını istiyoruz. Bir-iki saat ya da bayrakla olunacak bir durum değil. Zamana yayıp katliam yapmak istiyorlar” diye konuştu.

‘Sur’un Cizre olmaması için çabalamalıyız’

Son birkaç gündür çok yoğun top atışlarının yapıldığını ve bu topların sivil insanlara isabet etmemesi imkansız olduğunu ifade eden Yiğitalp, orada yaşayan çocukların ve kadınların katliama uğramadan önce çıkarılması gerektiğini söyledi. Cizre benzeri bir vahşet yaşandığı taktirde Türkiye’nin altında kalacağına dikkat çeken Yiğitalp, “Katliamlarla insanların öfkesini sınamamalılar. Bu öfke hepimizi yakar. 200 sivil insan orada yaşıyor. Sur’daki sivil insanların yakınlarıyla görüyoruz. İnsanlar tepkilidir. Oradaki katliamı izleyemeyiz. Hiçbir insan bunu normal görmemeli. Cizre’deki insanlık dışı katliama sessiz kaldık, büyük bir katliam oldu. Aynı şekilde Sur’da olmaması için çabalamamız gerekir” dedi.

Yine ‘Havadan bombalarız’ anonsları yapıldı

Bugün aldıkları net bir diğer bilginin ise daha önce de devlet güçlerinin 9 Şubat’ta “Teslim olun yoksa havadan bombardıman yapacağız” şeklinde anonsların bir benzerini daha yaptığını anlatan Yiğitalap, zırhlı araçlardan yapılan anonslardan, “Bir an önce teslim olun. Teslim olmazsanız havadan bombardıman yapacağız” anonsları geçtiklerini söyledi. Yiğitalp, “Bu işler kontrolden çıkmış duruma gelmiş. Herkes oluşabilecek bir katliama karşı bulunduğu alanda tepki koyması gerekir. Yarın çok geç kalabiliriz” dedi. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir