Devlet ve Devletlü Halleri Halkın

Hilmi-TOY

Devlet Halleri Halkın

“Devlet Halleri” deyince insanın aklına olmadık sorular, normalde gelmeyen sorular geliyor.

Öyle ki, sordukça sorasın gelen sorular hemde. Bazen bir bilene soracak sorular, daha çok da insanın kendi kendine soracağı, sorması gereken sorular.

Ne demek mesela “devlet halleri halkın?” Nedir bu haller?

Bunun bir yanını devlet hali, diğer yanını da devletlü haller oluşturur. Devletli olmanın halleri ile devletsiz olmanın halleri de birbirinden farklıdır mesela. Birbirine benzemez.

Devlet kimin devleti bu devirde mesela? Devlet en çok kime hizmet ediyor? Devlet deyince kim geliyor akla? Ya da devlet deyince kimin aklına ne geliyor?

Ömrünü demokrasi ve demokratik bir devlet mücadelesine vermiş, bunun için de devletin çokça zulmüne uğramış Hikmet Kıvılcımlı bu konuda tasavvur ettiği devlet için halkın çıkarları bakımından “ucuz devlet, güler yüzlü devlet” tanımlaması yapmış. Devletin kapısının halka ardına kadar açık olacağı, devlet kapısı Zulüm kapısı olmayacak demiş halk için.

Bunu yıllar önce demiş. Bir Asır önce neredeyse. Peki durum ne bugün? Bir vatandaş devlet kapısına gittiğinde hangi yüzle karşılaşıyor? Devletin yüzü gülüyor mu? Yoksa bazılarına gülüyor, bazılarına asıyor mu? Kime asık suratlı devletin yüzü?

Devlet hallerini Nusaybin, Silopi, Silvan, Cizire ve Sur’a bakınca mesala. Yakılan, yıkılan kentler geçidi gibi. Ve yıkıntılar arasında, bodrumda, sokakta ölen, öldürülen çocuklar, insanlar. Acısını yaşayamayan bir halk hali. Aylardır yasaklı sokaklar ve bitmeyen olağanüstü haller içinde bir yaşam. Ve yaşamak dediğin ölüm kalım meselesi buralarda. İşte Devletlü halleri bir halkın. Kendisi olmak isteyen bir halkın, dili, inancı, kültürü ve ulusal aidiyeti ile kendisi olmak isteyen bir halkın devletlü hali. Ve bunun için “Nerede bir taş kaldırsan altından bir Kürt çıkar” oralarda. Hiçte “güler yüzlü” değil devlet halka karşı. Dr. Kıvılcımlı’nın dediği “asık suratlı” olmanın da ötesinde.

Bugün devlet hallerini Artvin’e bakınca da görürsünüz mesela. Artvinli ile devlet, yol üstünde, dağ başında, Yaylada, Yayla yollarında, doğası, suyu ile görünür bir halde. Devlet halleri ne durumda?

Devlet bütün gücüyle, panzeri, toması, polisi, jandarması ile orada mesela. Gazı, copu, her tür donanımı ile halkın karşısında. Çokta görünür ve de bilinir halde üstelik. Devlet hali bu. Devlet halleri. Ne için? Kimin için?

Maden arama tarama için Cengiz Holding Artvin’in altını üstüne getirmeye çalışıyor. Doğasını yok ediyor Artvin’in. Artvinlinin canına ot tıkıyor bir anlamda. Artvinli kentini, doğasını, yaşam alanlarına sahip çıkıyor. Yaşamını savunuyor. Kime karşı? Cengiz Holding’in yağmasına, talanına karşı. “Artvin’in üstü altından daha güzel ve daha iyidir” diyor Artvinli. Artvinli hali, halkın halleri Artvin’de.

Cengiz Holding Sırtını dayamış devlete. Cengiz Holding’in devletlü hali bu. Devlette bel vermiş Cengiz Holding’e. Devletin gücü Cengiz Holding’in gücü olmuş. Ya da Cengiz Holding’in çıkarı devletin çıkarı olmuş, çıkarı da devletin çıkarı. Yan yana durup direnirler halka karşı. İşte sana devlet hali. Devletin hali Cengiz, Cengiz’in hali devletlü. Hizmette kusur yok. Kıymette hasar yok. “Kapitalizm gölgesini satamadığı ağacı keser” demiş yüz yıl öncesinden Marks. Cengiz Holding de Artvin’in altını satın almış, üstünde hakim olmak için. Altını üstüne getiriyor devlet halleriyle Artvin’in.

İşte kaç gündür bu nedenle devlet halleri yaşıyor Artvinli. Devletlü halleri yaşıyor. “Her ağacın altından bir Artvinli çıkar” diyor Artvinliler. Peki siz söyleyin ne yapsın, ne desin Artvinli?

Devlet Cengiz Holding için tüm gücüyle şiddete soyununca, Artvinli de direnişi giyinmiş. Artvinli ile birlikte tüm halklar yaşam alanlarını savunmak, doğasına, havasına, suyuna, toprağına, denizine sahip çıkmak için çıkmış sokağa, yollara düşmüş. “Kendime küstüm halim, yollara düştüm halim, dağlara çıktım halim, denizlere açtım yelkeni halim” der gibi.

“Her taşın altından bir Kürt çıkar” da “her ağacın altından bir Artvinli çıkmaz mı?” Denizin çocuklarının dağların çocuklarıyla yazgısı birleşiyor gibi.

Bir Denizci Selamıyla Rastgele!

 


 

 

Önceki yazıları..

Derdin Al Dermanı Ol  12.02.2016

YAZIYOOOR, YAZIYOOOOR, “SOKAK HABERLERİ TUTUKLANDI” YAZIYOOOOR! 06.02.2016

Günlerden Güne Ad Olanlara…

 

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir