Al sana kiralık işçilik: Arçelik 500 sözleşmeli işçiyi kapı önüne koydu

Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nde üretim faaliyetinde bulunan Arçelik AŞ, sözleşmeli olarak bünyesinde çalıştırdığı yaklaşık 500’e yakın işçinin iş akdini yenilemeyerek işten attı. İşten atmaları gazetemize değerlendiren Çalışma Ekonomisi Doktoru Avukat Murat Özveri, kiralık işçiliğin sözleşmeli çalışmadan bile daha beter bir güvencesizlik durumu yarattığına dikkat çekti.

İstanbul Sanayi Odasının (İSO) verilerine göre, Türkiye’nin en büyük 500 firması arasında ilk 10 sırada yer alan Arçelik’te, sözleşmeleri sona ermesi nedeniyle işçiler kapı önüne kondu. İşyerine gelerek iş kıyafetleriyle turnikelerden geçen işçiler, daha mesailerine başlamadan yemekhaneye çağrıldı. Yemekhaneye çağrılan işçilere teşekkür edilerek iş sözleşmelerinin sona erdiği söylendi. Çerkezköy Postası’nın işten atılan işçilerden aldığı bilgilere göre, göreve yeni başlayan Fabrika Genel Müdürünün fabrika içindeki “çürük elmaları ayıklamak” için böyle bir şey yaptığı belirtildi. Fabrika giriş-çıkış kartlarını teslim eden işçiler ansızın işten ayrılmak zorunda kalmalarına tepki gösterdi. İşçi kapısından giren işçiler misafir turnikesinden çıkış yaptı.

KİRALIK İŞÇİLİK DAHA BETER

Sözleşmeli işçilerin işten atılmasını ve Meclis gündeminde yer alan kiralık işçilik yasa tasarısını gazetemize değerlendiren Murat Özveri, “Sözleşmeli işçiler, işyerinde 6 ayı doldurdukları andan itibaren çalıştıkları işyerinin işçisi oldukları için işe iade davası açabilirler. İhbar tazminatı alabilirler. Aynı işçiler 6 ayı doldursalar dahi kiralık işçi olduklarında çalıştıkları işyerinin işçisi olamayacakları için işe iade davası açamayacak, ihbar tazminatı alamayacak. Yani kiralık işçilikle işveren, hiçbir yükümlülük altına girmeksizin iş sözleşmelerini kolayca sona erdirmiş olacak. Kiralık işçilik, işçiler için sözleşmelilerden de daha beter bir güvencesizlik durumudur” diye konuştu. (Evrensel)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir