Sur için büyük çağrı.. Dicle: Diyarbakır yeni bir Cizre’ye izin vermez – YENİLENDİ

DTK Eşbaşkanı Dicle, Diyarbakır halkının, Cizre benzeri bir katliamın Sur’da yaşanmasına izin vermeyeceğini belirtti, “Diyarbakır Cizre benzeri bir katliama izin vermez, bunu kaldıramaz. Bu sözümüz bir uyarı olarak algılanmalıdır. Sabrın taşma noktasına geldiğini bilmesini istiyoruz” dedi.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Hatip Dicle, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eşbaşkanı Kamuran Yüksek, Özgür Kadın Kongresi (KJA) Koordinasyon Üyesi Sara Aktaş, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Eşbakanı Ömer Önen, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı, 86 gündür saldırıların kesintisiz sürdüğü Sur için basın toplantısı düzenledi.

Kurumlar adına konuşan Dicle, 28 Şubat mutabakatının yıl dönümüne gelindiğini hatırlattı, “Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘Dolmabahçe Mutabakatı’ndan haberim yok’, ‘Kürt sorunu yok’ deyip masa devrildi. Birinci yılı yaklaşırken bu günlere nasıl geldiğimizi hatırlatmamız lazım” dedi.

Savaşın bizzat sorumlusunun masayı deviren Erdoğan ve Saray çevresi ile AKP olduğunun altını çizen Dicle, “Bu savaş dayatılmasıydı bugün bahsedilen hendek sorunu yaşanmayacaktı. Geldiğimiz nokta bir felaket durumudur. Biz bu savaşa yabancı değiliz. Halkımız 30 yıldır bu savaşın içindedir. Bu kadar ahlaksız, bu kadar hukuksuz bir savaş yürütülmemişti. İntikam dürtüsüyle yapılıyor. Cizre’de savaş hukuku rafa kaldırıldı” diye konuştu.

Sur’da yaşananlara dikkat çeken Dicle, “Amed halkı bu cinayetlere de sessiz kalmamalı. Demokratik tepkilerini ortaya koymalıdır. STK’ler çağrılar yaptı. En azından 24 saat sokağa çıkma yasağının kaldırılması ve orada yaralı çocuk kadınların tahliyesinin sağlanması gerekir. Devlet sadece Cizre’deki gibi 200 Kürt’ün öldürülmesiyle güçlenemez. Yıllara yayılacak bir şiddet dalgasına öncülük edecek” dedi.

DTK Eşbaşkanı Dicle, her akşam saat 19.00’da yapılan ses çıkarma eylemlerinin Sur’daki abluka kalkıncaya kadar devam etmesi gerektiğini belirtti.

27 Şubat’ta bütün eşbaşkanların katılacağı bir basın toplantısı düzenleyeceklerini duyuran Dicle, şöyle konuştu: “Bütün STK’ler, herkesin katılması ve Sur’a ses vermesi çağrısında bulunuyoruz. Sur’a ses vereceğiz. İnsanlığımızı harekete geçireceğiz. Herkesi duyarlı olmaya çağırıyorum. Bu sessizlik kimseyi yanıltmamalı. Diyarbakır Cizre benzeri bir katliama izin vermez, bunu kaldıramaz. Bu sözümüz bir uyarı olarak algılanmalıdır. Sabrın taşma noktasına geldiğini bilmesini istiyoruz.” (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir