Beştaş: Bölgede suç işleyen askerleri neden koruyorsunuz?

HDP Adana milletvekili Beştaş, Kürt kentlerinde görev yapan askerleri cezadan koruyan yasa tasarısı ile ilgili olarak Milli Savunma Bakanı’na, “Neden yargılanmalarını engelliyorsunuz?” diye sordu.

HDP Adana milletvekili Meral Danış Beştaş, Milli Savunma Bakanı Bekir Bozdağa’a Kürt illerinde görev yapan askerleri işledikleri suçlara karşı koruyan bir yasa tasarısı hazırlığı olup olmadığını sordu.

Basına yansıyan bilgileri göre Kürt kentlerinde görev yapan askerlerin “terörle mücadeleden kaynaklı silah kullanma yetkisini aşma, işkence, kötü muamele” gibi suçlamalarda Başbakan ve Milli Savunma Bakanı’nın izni ile yargılanabileceği yönünde bir yasa tasarısı hazırlığının olduğu yönünde haberler çıktığını belirten Beştaş, “Edinilen bilgilere göre halihazırda Adalet Bakanlığı’na da sunulduğu ifade edilen bu tasarıda er ile subay ayrımının kaldırıldığı ve böylelikle er-
subay ayrımı olmaksızın tüm TSK mensuplarının resen soruşturulamayacağı ‘izne bağlı olarak yargılanabilmeleri’ öngörülmektedir” dedi.

Savunma Bakanlığı’nın söz konusu yasa tasarısının hazırlığından bilgisi olup olmadığını soran Beştaş, “Tasarıya dair Bakanlığınızın görüşü nedir?” sorusuna da yanıt istedi.

Tasarının kabul edilmesi durumunda geçmişi de kapsayıp kapsamayacağını öğrenmek isteyen Beştaş, şu sorular yöneltti:

“Asker kişilerin silah kullanma yetkisini aşma, işkence, kötü muamele gibi insanlığa karşı suçlarda yargılanmalarının engellenme gerekçesi nedir? Anayasa ve uluslararası sözleşmelere aykırı olan bu yasal düzenlemenin dayanağı var mıdır? Nedir?

Halihazırda faili meçhul davalarından yargılanan sanıklar hakkında verilen beraat kararlarının alt yapısı bu yasal düzenleme ile mi sağlanacaktır?

Şayet halihazırda asker kişilerin Doğu ve Güneydoğu illerinde silah kullanma yetkisini aşma, işkence, kötü muamele gibi eylemlerini suç olarak görüyor musunuz? Asker kişilerin silah kullanma yetkisini aşma, işkence, kötü muamele gibi eylemleri suç ise neden halihazırda yargılanmamaktadırlar? Eğer asker kişilerin bu eylemleri suç değil ise neden bu yasa tasarısına ihtiyaç duyulmuştur?

Bahse konu yasa tasarısının içerik itibariyle askerler dışındaki diğer kolluk ve kamu görevlilerini kapsamasına dönük bir çalışma gündeminizde olacak mıdır?

Soruşturulması izne bağlı tutulan silah kullanma yetkisini aşma, işkence, kötü muamele gibi bireyin “yaşam hakkına” yönelik suçların yargılanmalarının engellenmesi Anayasa ve uluslararası sözleşmeler bağlamında hukuka ve hukuk devleti ilkesine aykırı değil midir?” (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir