Meclise soru önergesi: ‘İMC TV raporunu kim ya da hangi kurum hazırladı’

HDP milletvekili Ayhan, İMC TV’nin Türksat uydusundan çıkartılmasına gerekçe yapılan bilirkişi raporunun hangi kişi ya da kurumlar tarafından hazırlandığını sordu.

HDP Urfa Milletvekili İbrahim Ayhan, Başbakan Davutoğlu’na İMC TV’nin Türksat’tan çıkartılmasıyla ilgili soru önergesi verdi.

İMC TV’nin bir süredir çeşitli basın-yayın organları tarafından hedef gösterildiğini belirten Ayhan, önergesinde Türksat’ın “Şirketimize gönderilen yargı organı yazısı ve ekinde bulunan bilirkişi raporu ile muhatap şirketin PKK/KCK silahlı terör örgütünün propagandasını yaptığı tespit edilmiştir. Milli güvenliğimize yönelik açık tehdit oluşturan yasa dışı terör örgütünün eylem ve faaliyetlerini övücü yayınlar yaptığı yargı organı ile tespit edilen İMC logolu TV ile sözleşmenin devamının beklenmesinin mümkün olmaması, hukukun genel prensipleri ve akdedilen sözleşmenin ilgili maddeleri kapsamında sözleşmesi feshedilerek yayın iletimi sonlandırılmıştır” açıklamasına da yer verdi.

Haber alma hakkının engellendiğini belirten Ayhan, “Düşünce ve ifade özgürlüğünün temel unsurlarından olan medya organlarının susturulması kaygı vericidir” dedi.

Türkiye’deki mevcut yasalara göre televizyon yayınlarını denetleme yetkisinin hangi kuruma ait olduğunu soran HDP Urfa milletvekili İbrahim Ayhan, “İMC TV’nin Türksat uydusundan çıkarılmasına gerekçe yapılan bilirkişi raporu hangi kişi ve kurumlarca hazırlanmıştır?” diye sordu.

Ayhan, ayrıca şu sorulara da yanıt verilmesini istedi:
“Bu kişi ve kurumların böyle bir görev ve yetkisi var mıdır? TV yayınları ile ilgili bilirkişi raporu hazırlamakla görevli kişi ve kurumlar kimlerdir? Cumhuriyet başsavcılığının aldığı kararda hakim onayı mevcut mudur? Değilse bu durum hukuka uygun mudur? Herhangi bir mahkeme kararı olmaksızın, iddialar üzerinden fiili olarak bir TV kanalının yayınlarının durdurulmasını nasıl değerlendirmektesiniz? Bu güne kadar RTÜK tarafından İMC TV’ye, ‘PKK/KCK silahlı terör örgütünün propagandasını yaptığı’ gerekçesi ile herhangi bir uyarı veya ceza verilmiş midir?” (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir