Küçükarmutlu’da yıkıma karşı direniş

İstanbul Küçükarmutlu’da bulunan evler “kentsel dönüşüm” adı altında yıkılmaya başlandı. Şimdiye kadar yaklaşık 4 binanın yıkıldığı mahallede, yıkıma tepki gösteren mahalle sakinlerine polis saldırdı. Gençler ise bu saldırılara havai fişeklerle karşılık vererek mahallelerini korumaya aldı.

İstanbul Sarıyer’e bağlı Küçükarmutlu’da bulunan evler “kentsel dönüşüm” adı altında yıkılmaya başlandı. Sabah saatlerinde çevik kuvvet ve zabıta ekipleriyle birlikte bölgeye giden çok sayıda iş makinesi, mahallede bulunan ve “Halk” adı verilen bir market ile Küçükarmutlu Gençlik Derneği ve Küçükarmutlu Halk Meclisi binalarını yıktı. Yıkıma tepki gösteren mahalle sakinleri ise attıkları “Katil devlet” sloganları ile yıkıma tepki gösterip, karşı çıktı.

Yaşanan olayın ardından, polis halka plastik mermi, gaz bombası ve tazyikli su ile saldırdı. Polis saldırısına gençler ise havai fişeklerle karşılık vererek, mahallelerini korumaya aldı.

Binaların yıkımına başlanmasıyla halk, mahallelerindeki bekleyişlerini sürdürürken, iş makinelerinin henüz yapımı tamamlanmamış olan Küçükarmutlu Cemevi’ni yıkmaya gittiği öğrenildi.

Yıkıma karşı çıkan mahalleli ise özel harekat polisleri tarafından gözaltına alınarak Vatan Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Yıkım ve gözaltına alınan müvekkilleriyle ilgili bilgi almak isteyen avukatlar Ebru Timtik ve Özgür Yılmaz, Armutlu Karakolu’nda, polisler tarafından darp edilip yerlerde sürüklendi.

Polis, avukatlara “defolun, artistik yapmayın” diye bağırdığı öğrenilirken gazetemizin çekim yapmasını engellemeye çalıştı. Muhabirlere “bırakın bu gazetecilik ayaklarını” diye hitap eden polis yıkıma karşı çıkanlara yer yer yoğun biber gazı ve tazlikli su ile saldırıda bulunuyor.

Yıkım sırasında haber takibi yapan gazeteci Gülşen İşeri de gözaltına alındı.

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir