Renault işçilerine polis saldırdı

Renault’ta işten çıkarmalara karşı işçinin direnişi sürerken polis müdahale etti. Gaz bombası ile işçilere saldıran ve 15 işçiyi darp ederek gözaltına alan polise İşçiler “İşçiye uzanan eller kırılsın!” sloganıyla polise tepki gösterdiler.

İşten atılmaları engellemek için fabrika dışında toplanan Renault işçilerine polis gaz bombası attı. İşçiler “İşçiye uzanan eller kırılsın!” sloganıyla polise tepki gösterdiler.

15 işçinin gözaltına alındığı müdahale sonrası işçilerin direnişi sürerken polis fabrika ile işçilerin arasında barikat oluşturdu.

Ek zam için süren mücadelelerinde işten atılma saldırısıyla karşılaşan Renault işçilerinin direnişinin yankısı metal işçileri arasında yayılıyor.

Dün vardiyaların iptal edilmesine rağmen fabrika önüne giderek işten atılan arkadaşlarına sahip çıkan Renault işçileri, bugün sabah vardiyasında fabrikaya girdi, ancak üretime başlamadı. İşçiler “Arkadaşım yoksa üretim de yok” diyerek eylemlerini sürdürüyorlar.

Fabrika yönetimi, işçilerin eylemlerinin toplu sözleşmeye aykırı olduğunu iddia ederek işçi kıyımına dayanak yaratmaya çalışırken, işçiler ise taleplerini şöyle açıkladılar:

“Renault işçileri olarak tavrımız belli. İsteklerimiz kabul edilmeden işe başlamayacağız. Taleplerimiz şunlar:

1. İşten çıkarılan arkadaşlar işe geri dönecek.

2. Asgari ücret farkları alınacak

Bu isteklerimiz alınmadan iş yapılmayacak! Arkadaşlar sonuna kadar devam edip kazanacağız. Hafta sonuna kadar zamanları var. Son kozları tüm haklarımızı alacağız. Ölmek var, dönmek yok!”

DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Yönetim Kurulu, Bursa’da işten atılan mesai arkadaşları için üretimi durdurarak direnişe geçen Renault işçilerinin taleplerini kabul edilmesini istedi.

Birleşik Metal-İş, “Dün, işçi arkadaşlarının işten atıldığını öğrenen işçiler, fabrika önüne yürüyerek işten atılmaları protesto etmek istedi. Fabrika önünde de emniyet güçlerini karşısında bulan, sendikamız yöneticileri ve 4 bin Renault işçisi, fabrika önünde basın açıklaması yaparak, işten atılan işçilere sahip çıkma kararlılığında olduklarını dile getirdiler” diye belirtti.

Birleşik Metal-İş Genel Yönetim Kurulu, Renault yönetimini, işçilerin sesine kulak vermeye, işçilerin sendika ve temsilcilerini seçme hakkına saygı duymaya, işten attığı 10 işçiyi tekrar işe alarak iş barışını sağlamaya davet etti.

Açıklamada son olarak şunlar kaydedildi: “Polis ile işçi ve ailelerini karşı karsıya getiren girişimlerinden vazgeçmeye çağırıyoruz. Aksi halde ortaya çıkacak tüm olayların tek sorumlusu Renault yönetimi ve ittifakları olacak.”

Yan sanayide üretim duruyor

Öte yandan, Renault’da dün vardiyaların iptal edilmesi bugün de işçilerin üretime başlamaması nedeniyle yan sanayi fabrikalarda da üretimde durmalar yaşandığı öğrenildi. Renault’ya çalışan Martur ve DJC’den Beyçelik’te de üretim durdu.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir