Diyarbakır halkı Valiliğin yasağını tanımayacak

Dicle Fırat Kültür Merkezi’nde nöbette bulunan yurttaşlar, Diyarbakır Valiliği’nin Sur’a giriş yasağına tepki göstererek, halkın bu yasakçı anlayışa uymayarak saat 16.00’da yönünü Sur’a döneceğini belirtti. Sur’daki katliamı ancak halkın engelleyebileceği çağrısında bulunan yurttaşlar, Diyarbakır halkının Sur’daki katliamı izlemeyeceğini söyledi.

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde süren kuşatma 92’incı gününde devam ederken, Dicle Fırat Kültür Merkezi’nde başlatılan ve DTK, HDK, HDP ve DBP eşbaşkanların dâhil olduğu nöbet eylemi 10’ncu gününde devam ediyor. Nöbet eyleminde bulunan yurttaşlar, Diyarbakır Valiliği’nin Sur için getirdiği yasağa karşı herkesin daha güçlü yürüyüşe katılım çağrısı yaptı.

Nöbet eyleminde olan Fevzi Taşdemir, yasakları hiçbir zaman tanımadıklarını ve Valiliğinin de yasağını tanımayacaklarını belirterek, “Diyorlar yasaklayacağız. Yani atalarının mesleklerini yerine getirmek için katliam yapacaklar. Amed halkı bu katliamı dışarıdan sessiz izlemez. Amed yasağı tanımayacak, Sur’a akacaktır” diye konuştu.

‘Yasak tanımıyoruz’

Sur’da yapılan katliama karşı sessiz kalınmaması gerektiğini söyleyen Cihan Bayram, “Biz ne yasağı ne devleti tanıyoruz. Nereye kadar sessiz kalacağız. Artık kimse bu saatten sonra sessiz kalmamızı beklemesin” dedi.

‘Katliama izin vermeyeceğiz’

Mehmet Biter isimli yurttaş da, Türkiye’de yasağın sadece Kürt halkı için geçerliği olduğunu ve bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kat be kat yasakları çiğnediğini belirterek, Kürt halkının Valiliğinin yasağını tanımayacağını söyledi. 3 aydır bir yasağının olduğunu anımsatan Biter, “Hiçbir yasağı, bir kanunu kabul etmiyoruz. Diyarbakır halkı da bu yasağı tanımayacaktır. Sivil halkı katletmelerine izin vermeyeceğiz. İçerde mahsur kalanları ‘terörist’ diyorlar. Hayır, oradakiler bu halkın çocuklarıdır. Eğer o çocuklar teröristse burada olan herkes teröristtir” dedi.

‘Kuşatmayı kırıp Sur’daki çocuklarımızı alacağız’

Kürt halkının bu yasağı çiğneyeceğini ve Kürt halkının bu yasağı kabul etmeyerek Sur’a sahip çıkacağını söyleyen Nazime Yürek,” Biz bu katliama izin vermeyeceğiz. Bu kuşatmayı kaldırıp, hem cenazelerimiz hem yaralılarımızı hem de oradaki çocuklarımızı alacağız. Bundan hiç kuşkuları olmasın” diyerek herkese saat 16.00’da yapılacak yürüyüşe daha güçlü katılım çağrısı yaptı.

‘Herkes yüzünü Sur’a çevirmeli’

Kürt halkı ve vicdan sahibi olan herkes Sur’da yürütülen zulme karşı ayağa kalkmaya çağıran Gülistan Erek ise, bugün Diyarbakır halkının yasağı delip Sur’a akarsa yaşanacak katliamın önüne geçeceklerini söyledi. Erek, “Sur’daki yasağı ancak biz kaldırırız. Bu vahşet nereye kadar devam edecek. Yeter artık. Kürt, Türk, Arap herkes yüzünü Sur’a çevirmelidir” diye konuştu. (DİHA)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir