HDK ve HDP Renault işçileriyle dayanışma çağrısı yaptı

HDK Eşsözcüleri Gülistan Kılıç Koçyiğit ve Ertuğrul Kürkçü, hakları için direnen Renault işçilerinin yanında olduklarını belirtti, emekten yana olan herkesi bu direnişi büyütmeye çağırdı. HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Serpil Kemalbay, direnen Renault işçilerinin haklı mücadelesinin yanında olduklarını ifade ederken, “Renault işçileri ile dayanışmayı büyütmeye ve direnişe güç vermeye çağırıyoruz” dedi.

HDP: “Bunun için halklarımızı Renault işçileri ile dayanışmayı büyütmeye ve direnişe güç vermeye çağırıyoruz”

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkan Yardımcısı Serpil Kemalbay, direnen Renault işçilerinin haklı mücadelesinin yanında olduklarını açıkladı.

Renault işçilerine yönelik saldırılar, hükümet, MESS ve Türk Metal üçlüsünün işbirliği ile sürdüğünü kaydeden Kemalbay, Geçtiğimiz günlerde Çalışma Bakanı ile Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı’nın Renault yetkilileri ile toplantı yaptığı biliniyor. Diğer yandan Çalışma Bakanlığı müfettişleri günlerce fabrikada sözde inceleme yaparak, fabrika yönetimini baskı altına alıyor” dedi.

Renault işçilerinin sendikaları Birleşik Metal-İş öncülüğünde gerçekleşen eylemlere katılan çok sayıda işçi telefon mesajı ile işten atıldığı belirten Kemalbay, “İşten atılan arkadaşlarının işe iadesi için direnişe geçen işçiler de polis terörüne maruz kalıyor, işçiler ve aileleri tel örgülerle çevrilerek abluka altına alınıyor, üzerlerine gaz atılıyor, darp ediliyorlar ve çok sayıda Renault işçisi gözaltına alınıyor” diye kaydetti.

Gözaltıları kınayan Kemalbay, “Polisin işçilere saldırması, gözaltı yapması, demokratik haklarını kullanmalarını engellemesi, Anayasa’ya, yasalara, ILO ve diğer uluslararası sözleşmelere aykırıdır” diye belirtti.

Renault fabrikasında işten atma uygulamasının yasalara aykırı olduğunun altını çizen Kemalbay, “Atılan işçiler derhal geri alınmalı, Renault işçisinin haklı talepleri karşılanmalıdır” dedi.

Renault işçisinin sadece ek zam talebi ve sendikal özgürlükler için değil kıdem tazminatının gasbına karşı ve kiralık işçiliği yasalaştıran özel istihdam bürolarına karşı da mücadele ettiğini kaydeden Kemalbay, “Bunun için halklarımızı Renault işçileri ile dayanışmayı büyütmeye ve direnişe güç vermeye çağırıyoruz” diye çağrı yaptı.

HDK: Direnen Renault işçilerinin yanındayız

HDK Eşsözcüleri Gülistan Kılıç Koçyiğit ve Ertuğrul Kürkçü, hakları için direnen Renault işçilerinin yanında olduklarını belirtti, emekten yana olan herkesi bu direnişi büyütmeye çağırdı.

Halkların Demokratik Kongresi Eşsözcüleri Gülistan Kılıç Koçyiğit ve Ertuğrul Kürkçü, hakları için direnen Renault işçilerinin yanında olduklarını belirtti.

İşçilerin, ek zam talepleri karşılanmadığı için Birleşik Metal-İş Sendikası’na üye olduğu hatırlatılan açıklamada, işten çıkarmaların başladığı belirtildi.

Mücadele eden işçilerden 21’inin evlerine yapılan baskınla gözaltına alındığı kaydedilen açıklamada, işçilere yönelik işten çıkarma tehditlerinin sürdüğü ifade edildi.

“Bu saldırılar, işçilerin, sendika seçme ve kendi temsilcilerini belirleme, seçme hakları ve özgürlükleri de engelleniyor” denilen açıklamada, 29 Şubat’ta yapılması planlanan işçi temsilci seçiminin bu saldırılarla engellendiği kaydedildi.

AKP’nin de doğrudan bu saldırıların içerisinde olduğuna dikkat çeken HDK eşsözcüleri, “Bunu sadece işçilerin gözaltına alınması ve gazlı saldırı yapılmasından değil, 2 bakanın Renault yetkilileri ile yaptıkları toplantıdan, Çalışma Bakanlığı müfettişlerinin 15 gündür ‘inceleme yapıyoruz’ adı altında fabrika yönetimini baskı altına almasından biliyoruz. Saldırı bu görüşmelerin ardından yapılmıştır. Dolayısıyla, işçilere yönelik saldırı Hükümet, MESS, Türk Metal ve Renault patronunun işbirliği ile sürdürülmektedir” dedi.

HDK olarak Renault işçilerinin bu haklı taleplerinin ve bu talepler ekseninde gerçekleştirdikleri direnişlerini sahiplendiklerini belirten Koçyiğit ve Kürkçü, emekten, demokrasiden yana olan tüm güçleri Renault işçilerinin direnişini sahiplenmeye, omuz omuza mücadeleyi büyütmeye çağırdı.

(ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir