Yüksekdağ: Cizre’de kimyasal silah kullanıldığını düşünüyoruz

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Van’da yaptığı açıklama da Cizre’de yasadışı silah ve kimyasal maddelerin kullanıldığını düşündüklerini belirterek, “Cizre’de insanlık suçu işlenmiştir. Şu anda o suçlarının izlerini siliyorlar” dedi.

Van’da düzenlenecek olan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne katılmak amacıyla Van’a gelen HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, geçen hafta gözaltına alınan DBP Van İl Eşbaşkanları Caziye Duman ve Ökkeş Kava’yı ziyaret etti. Yüksekdağ’a HDP Van İl Eşbaşkanı Veysi Dilekçi, HDP Van Milletvekilleri Tuğba Hezer ve Bedia Özgökçe Ertan’da eşlik etti.

Ziyarette konuşan Yüksekdağ, Cizre’de iki gündür yaptıkları incelemelerde düşündüklerinden daha korkunç bir manzarayla karşılaştıklarını kaydetti. Cizre’de yasadışı silahların ve kimyasal maddelerin kullanıldığını ve bunların izlerinin silinmeye çalışıldığını vurgulayan Yüksekdağ, “Utanmadan bu vahşetin üstünü bizlere saldırarak örtmeye çalışıyorlar. Zaten haftalardır süren linç operasyonlarının amacı da tamamen bu yüzden. Ancak ne yaparlarsa yapsınlar işledikleri insanlık suçunun üstünü örtemeyecekler. İşlenen insanlık suçu sabittir, hiçbir karalama ve linç kampanyası bunu örtmez. Şimdi Sur’da da aynısını yapmaya çalışıyorlar. Buna karşı çıkan tüm barış ve demokrasi güçlerini de baskı altına, abluka altına almaya çalışıyorlar. Bu vahşete, bu zule sessiz kalmayacağız.Amacımız tüm ablukaları kırmak. Direneceğiz, itiraz edeceğiz ve ablukaları kaldıracağız” diye konuştu.

Yüksekdağ, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın dokunulmazlıklarının kaldırılması için savcılara yaptığı çağrıyı şu sözlerle değerlendirdi: “Biz başından beri söylüyoruz, gelin bütün dokunulmazlıkları kaldıralım. İnsanlık suçu işleyenleri, hırsızlık yapanları, yolsuzluk yapanları, yüz kızartıcı suç işleyenleri, ihaleye fesat karışanların da dokunulmazlıkları kaldırılsın. Bizim hesabını veremeyeceğimiz tek bir şey yok. Hesap verecek olan onlardır. Bizler dokunulmazlıklara güvenerek meclise gitmedik, zaten normal şartlarda dokunulmazlıkların bizim için bir anlamı yok. Gittiğimiz her yerde saldırılara uğruyoruz. Biz sadece halkımıza güveniyoruz. Getirsinler tüm dokunulmazlıkları kaldıralım ve yargı önüne çıkalım. Bizler sadece düşüncelerini ifade eden insanlarız. Korkumuz, kaygımız yok. Onlar korksun. Eğer bu şe kilde bünyeleri tatmin olacaksa buyursunlar kaldırsınlar. Meclis genel kurulunda kim el kaldıracak tüm dünya görsün. Bu onların rezaleti, utancıdır. Bizim yüreğimiz ferah. Biz yaşama ve yaşatma mücadelesi veriyoruz. Türkiye’yi iç kaosa sürükleyen on lar. Biz geleceğe bir kapı açtık ve o kapının kapanmasına da izin vermeyeceğiz.”

Konuşmasının sonunda kadınların 8 Mart’ını da kutlayan Yüksekdağ, “Maalesef bize kutlayacak bir şey bırakmadılar ama biz yine yarın omuz omuza alanlarda olacağız ve zulme karşı sesimizi yükselteceğiz. 8 Mart bizim için bir mücadele günüdür” dedi.

DBP Van İl Eşbaşkanı Caziye Duman’da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, uygulanan savaş konseptine dikkat çekti. Gözaltılarla kendilerini baskı altına almaya çalışanların sonuç alamayacağını kaydeden Duman, “Bizden katliamlara karşı sessiz kalmamızı istiyorlar ama biz buradayız ve mücadele etmeye devam edeceğiz” diye konuştu. (ETHA)

 

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir