HDP 2016 Newroz programını açıkladı: Direnerek kazanacağız

HDP Genel Merkezi, 2016 yılı Newroz programını açıkladı. “Direnerek kazanacağız” sloganıyla gerçekleştirilecek Newroz kutlamalarının startı da finali de direniş kentlerinden olacak. 21 Mart’ta Diyarbakır’da kutlanacak Newroz’un finali ise 22 Mart’ta direnişin kalesi Cizre’de yapılacak.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP), bu yılki Newroz programını açıkladı. Genel Merkez tarafından yayınlanan genelgeye göre, Newroz kutlamaları 17 Mart’ta özyönetim direnişlerinin ve ablukaların sürdüğü Şırnak, Nusaybin ve Yüksekova’da start alacak. 6 gün boyunca Türkiye ve Kürdistan’ın birçok il ve ilçesinde kutlamalar yapılacak. Son üç yılda PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın mesajının okunduğu ve her yıl gözlerin çevrildiği Diyarbakır’da, Newroz her zamanki gibi 21 Mart’ta kutlanacak. Newroz finali ise, özgürlükte ısrarın adı ve direnişin kalesi olan Cizre’de 22 Mart’ta yapılacak.

‘Direnerek kazanacağız’

“Direnerek kazanacağız” sloganıyla gerçekleştirilecek Newroz kutlamalarının bu yılki teması özyönetim direnişleri olacak. 82 ayrı merkezde kutlamanın yapılması planlanırken, Newroz’un şiarı ise “Direnenlerin kazandığını, direnenlerin kazanacağını coşkumuzla ortaya koyacağız” şeklinde belirlendi.

2016 Newroz programı şöyle:

* 17 Mart: Bingöl, Ceylanpınar, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gever, Halfeti, Kars, Kozluk, Muş, Nusaybin, Silvan, Şırnak.

* 18 Mart: Batman, Bismil, Dersim, Diyadin, Eruh, Hınıs, İdil, Malazgirt, Mardin, Suruç, Şemzinan.

* 19 Mart: Antalya, Aydın, Balıkkesir, Bursa, Çanakkale, Çukurca, Dargeçit, Derik, Doğubeyazıt, Ergani, Hatay, Iğdır, Karakoçan, Karlıova, Kayseri, Kocaeli, Konya, Kurtalan, Malatya, Mersin, Muğla, Silopi, Tekirdağ, Tekman, Urfa,Van, Yalova.

* 20 Mart: Adana, Adıyaman, Ankara, Antep, Ardahan, Bulanık, Denizli, Edirne, Erciş, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Karayazı, Kırşehir, Lice, Manisa, Maraş, Midyat, Osmaniye, Patnos, Tatvan, Viranşehir.

* 21 Mart: Ağrı, Amed, Bitlis, Hakkari, Karaçoban, Kızıltepe, Siirt, Varto.

* 22 Mart: Final Newroz’u Cizre.

 

newroz programı
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir