Bursa Kadın Platformu: 8 Mart yasaklanamaz, alanlardayız

Bursa Kadın Platformu, 8 Mart etkinliklerine yönelik yasak ve polis saldırılarını protesto etti, tüm kadınlara 8 Mart yürüyüşüne katılmaya çağırdı.

Bursa Kadın Platformu, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla uygulanan yasakları ve kadınlara yönelik polis şiddetini protesto etmek, aynı zamanda da 8 Mart akşamı yapılacak yürüyüşü duyurmak için açıklama yaptı.

Heykel Meydanı’nda toplanan kadınlar, “8 Mart’ta alanlardayız” yazılı pankartı açtı.

Bursa Kadın Platformu adına açıklama yapan Eda Toper, AKP hükümetinin başlattığı sistematik kadın düşmanı politikalara karşı yaşamın her alanında eşit ve özgür olabilmek için mücadele ettiklerini kaydetti.

Her gün en az 5 kadının erkekler tarafından katledildiğini hatırlatan Toper; kadınlar için güvencesiz ve esnek çalışma biçimini dayatan istihdam paketine karşı eşit işe eşit ücret için mücadele edeceklerini vurguladı.

İstanbul ve Ankara valiliklerinin 8 Mart yasakların tanımayarak Kadıköy ve Ankara’da büyük bir direniş sergileyen kadınları selamlayan Toper şöyle devam etti: “Kışın en soğuk gününde el ele tutuşarak ‘ağacı bahara cesaretlendiren kadınlar’ gibi yeryüzüne özgürlük, eşitlik ve barış getirmek için, baharı örgütlemek için 8 Mart’ta sokağa çıkıyoruz. Tüm kadınları 8 Mart Salı Günü 18.30’da Stadyum önünde buluşmaya davet ediyoruz. Yaşasın 8 Mart, yaşasın kadın dayanışması.” (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir