BİKG’ten ‘Yeniden inşa’ kampanyası

Barış İçin Kadın Girişimi, Saray tarafından Kürdistan’da yerle bir edilen evlerin yeniden inşa edilmesi için kampanya başlattı. “Yaşam: yerinde yeniden dayanışmaya ben de varım” kampanyasına destek için çağrı yapıldı.

Barış İçin Kadın Girişimi (BİKG) öncülüğünde “Yaşam: yerinde yeniden dayanışmaya ben de varım” sloganıyla devlet güçlerinin saldırıları sonucu Kürdistan’da yerle bir edilen evleri yeniden inşa etmek için kampanya başlatıldı. “#Heryaşama1oda” hastagıyla da sosyal medya üzerinden dayanışmayı büyütmeyi hedefleyen kadınlar, Cezayir Toplantı Salonu’nda basın toplantısı düzenledi. Toplantıda ilk olarak konuşan BİKG üyesi Burcu Arıkan, yaşamın yerinde yeniden var edilmesinin önemine vurgu yaparak, savaş ortamında kadınların barış için sarf ettiği mücadeleyi kesmeden sürdüreceklerini söyledi.

bikg-kampanya

Daha sonra kampanyaya ilişkin açıklama yapan BİKG üyesi Seray Şahiner, İstanbul, Cizre, Silopi, Ankara, Sur, Nusaybin, İdil ve Derik’te yaşanan vahşet sonucu binlerce insanın katledildiğini hatırlatarak, binlercesinin de evsiz bırakıldığının altını çizdi. Halkın bin bir emekle ördüğü evlerin devlet tarafından yıkılmasının hiçbir uluslararası sözleşmede yerinin olmadığını belirten Şahiner,

“Sur’dan yeni çıkmış olan ya da yakınları içeride olan kadınlar bize, ‘bunun bir adım sonrası yurtsuzluk’ demişlerdi. Bu cümle hala kulağımızda çınlıyor” diye belirtti.

‘Kimse Sur’un kuçelerinden vazgeçmeyecek’

İnsanların, yok edilen mahalleleri, avluları, doğa, tarih, cami ve kiliselerin yeniden inşa etmeye hakları olduğunu kaydeden Şahiner, şunları aktardı: “İnsanlar yoksulluğun çaresini yine kendi yurtlarında yaşamakta buluyorlar. Kimse Cizre’, Silopi ve Sur’un sokaklarından, dar kuçelerinden vazgeçmiş değil.”

‘Kadınların evlerine dönememesine razı değiliz’

Savaşın ve yerinden edilmenin kadınların hayatlarını olumsuz etkilediğine vurgu yapan Şahiner, “Biz bu göçü 90’larda yerinden edilen bir kadının ‘o gün evden can havliyle çıktık’ sözünden hatırlıyoruz. Bir kadının daha can havliyle çıktığı evine dönmemesine razı değiliz. Bunun için sorumluluğumuzu biliyoruz” diye konuştu.

‘Ele ele verirsek barınma haklarını koruyabiliriz’

“Belki her yıkıntıda bir odayı oturulur hale getirebiliriz hep birlikte” diyen Şahiner, “Belki el ele verirsek insanların yaşam alanlarını koruyabilir, istedikleri yerde barınma haklarını bu konuda savunabiliriz” diye belirtti.
Şahiner son olarak, kampanyaya destek çağrısında bulundu.

Dayanışma için herkes, “kampanya.barisicinkadinlar.com” mail adresiyle iletişime geçebilir ayrıca, bağış ve destek sitesi “www.indiegogo.com”” sitesinde başlatılan kampanyaya da maddi destekte bulunabilir.

 

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir