Demirtaş: Direniş meydanına akar gibi Newroz’a akalım

HDP, HDK, DBP ve DTK eş başkanları 2016 Newroz’una ilişkin açıklama yaptı. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, halkların değil Saray’ın isteği doğrultusunda başlatılan savaşa rağmen Newroz’u, büyük bir coşkuyla karşılayacaklarını belirtti, tüm ezilen halkları “Direnerek kazanacağız” şiarıyla her yerde Newroz’u kutlamaya çağırdı.

Halkların barış, özgürlük ve mücadele bayramı olarak kutlanan Newroz Bayramı’na sayılı günler kaldı. Bu yıl il ve ilçelerdeki kutlamalar 17 Mart tarihinde başlıyor. 21 Mart tarihinde Diyarbakır büyük Newroz kutlamasına hazırlanırken final 22 Mart günü Cizre’de gerçekleştirilecek. Kürt illerinde savaş ve vahşet manzaralarıyla karşılanan 2016 Newroz’unun sloganı ise ‘Direnerek kazanacağız’ olarak belirlendi.

82 merkezde kutlanması planlanan Newroz için hazırlıklar start aldı. Çalışmalar kapsamında DTK, HDP, DBP ve HDK Eş Başkanları Diyarbakır’da yaptıkları açıklamayla Newroz kutlamalarına kitlesel katılım çağrısında bulundu.  Açıklamalarda Newroz’un tarihsel önemine atıfta bulunularak ‘Yas tutmayacağız, coşku ve mücadele dolu bir Newroz kutlayacağız’ vurgusu öne çıktı.

DTK binasında düzenlenen toplantıda ilk sözü DTK Eşbaşkanı Selma Irmak aldı. Zorlu ve zahmetli bir süreçte Newroz’u karşıladıklarını söyleyen DTK Eş Başkanı Selma Irmak, devletin tankları, topları, polis ve askerleriyle bütün vahşetini Kürdistan’da gösterdiğini, halkları katlettiğini söyledi. “İnsanlarımız katledildi, cezanazelerimizi kaldırmamıza izin verilmedi, cenazelerimizin parçaları farklı morglardan çıkarıldı, öldürülen kadın arkadaşlarımızın bedenleri teşhir edildi” diyen Irmak, buna rağmen halkın direndiğini ve barış şiarını yükselttiğini söyledi.

Diyarbakır’da Newroz’un gününde 21 Mart’ta kutlayacaklarını hatırlatan Irmak, 22 Mart’ta ise Cizire’de finali gerçekleştireceklerini kaydeden Irmak, “Bahar renginde, barış ve kardeşlik şiarlarıyla kutlayacağımız bir Newroz olsun istiyoruz. Her şehirde, her kentte alanlarda olacağız. Kürdistan ve Türkiye’nin dört bir yanından halkımızı Cizire’ye çağırıyoruz” dedi.

DEMİRTAŞ: ÖCALAN’IN MESAJLARI DOĞRU DEĞERLENDİRİLMEDİ’

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Newroz’u büyük bir coşkuyla karşılamaya hazırlandıklarını belirtti, “Bütün halklarımız için yeni barış, özgürlük yollarına vesile olmasını diliyoruz” dedi.

Son üç yıldır kutlanan Newroz’lada, Öcalan’ın gönderdiği mesajların Türkiye, Kürdistan ve Ortadoğu’da domino etkisi yaratan siyasi bir süreç ortaya çıkardığına işaret eden Demirtaş, şunları söyledi: “Bütün o mesajlar doğru değerlendirilemedi. 2016 Newroz’unu kanın aktığı, barış masasının devrildiği bir dönemde karşılıyoruz. Eğer geçen yıllar iyi değerlendirilmiş olsaydı bambaşka bir Türkiye ve Ortadoğu’ya adım atmış olacaktık. İnsanlarımızın cenazesini kaldırmak yerine cennet gibi ülkemizi barış adası haline getirecektik.”

‘HALKLARIMIZIN DEĞİL, SARAY’IN İHTİYACI İÇİN HAREKET EDİLDİ’

Hükümetin bu konuda neden adım atılmadığı yönünde özeleştiri vermek yerine herkese düşmanca yaklaşarak savaş sürecini sürdürdüğünü ifade eden Demirtaş, “Halkımızın ihtiyacı değil, Saray’ın ihtiyacı çerçevesinde hareket edilmiştir. Oysa aslolan kişilerin, partilerin, halkın çıkarları için kendi çıkarlarını feda etmesidir. Ama AKP bütün ülkenin geleceğini ipotek altına almış, Türkiye’yi içerde ve dışarıda savaş cehenneminin içine düşürmüştür” diye belirtti.

‘KAWA’NIN ÇOCULARI OLARAK, DEHAK’IN YENİLDİĞİ GÜN YAŞANILAN COŞKUYU YAŞAYACAĞIZ’

Bütün bu savaş tablosu içerisinde Newroz’un yeni bir umut olduğunu kaydeden Demirtaş, “Kawa’nın çocukları olarak Dehak’ın yenildiği günü aynı coşku ile karşılayacağız. Newroz zalimlere karşı direnişin sembolüdür. ‘Newroz’u direnerek kazanacağız’ şiarıyla karşılıyoruz. Bütün halkımızı en coşkulu kalabalıklara ulaşmanın heyecanı ile Newroz’a yaklaşmalıdır. Düğüne, bayrama gider gibi, büyük bir direniş meydanına akar gibi Newroz’a hazırlanmalıdır. Taziyeleri değil özgürlük halaylarımızı o güne taşıyacağız.”

Cizre ve Silopi’de yaşanan katliamlar nedeniyle Şırnak’ta sadece Cizre’de Newroz’un kutlanacağını ifade eden Demirtaş, şu çağrıyı yaptı: “Ulusal ve uluslararası düzeyde bütün dostlarımızı Newroz’da görmek istiyoruz. Umut ediyorum ki, son 3 yıldır yakalanan ve Türkiye’de herkesin heyecanlanmasına neden olan çözüm ve barış adına ortaya konulan çizgiyi bu yılki Newroz’da yakalayacaktır. Teslim almaya, hiçleştirmeye çalışan anlayışlara karşı herkesi bulunduğu alanda ve kendi şehrinde Newroz kutlamalarına çağırıyoruz.”

Demirtaş, tüm ezilen halkların, Newroz’un gücüne ve kutsallığına inanan herkesin Newroz bayramını kutladı.

‘BİR TEK ÖRGÜTE ÜYEYİZ: HDP’

Demirtaş, konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Haklarında verilen fezlekelere ilişkin soruya Demirtaş, “AKP’nin yargıyı bu kadar teslim aldığı, yargının AKP hukuk komisyonu gibi çalıştığı bir ortamda biz halkımızın huzurunda vermemiz gereken her hesabı verdik, veririz. İlk defa fezleke parlamentoya gitmiş değil ama ne hikmetse hükümet ve AKP grubu bu fezlekeleri öne çıkarmak istiyor. Biz milletvekillerimizle birlikte bir tek örgüte üyeyiz: HDP. Başka örgüte üye olmadık, olsaydık da korkmadan söylerdik. Bugüne kadar tüm düşüncelerimizi korkmadan söyledik.

‘CEZAEVİ İKİNCİ EVİMİZDİR, BİZİ KORKUTMAYA ÇALIŞMAYIN’

Gerçekten dokunulmazlıktan rahatsızda biz bütün milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılmasına evet oyu vereceğiz. Ama her türlü yüz kızartıcı suçu işlemiş olanlar dokunulmazlığın arkasına saklanır bizi kurbanlık koyun olarak seçerlerse sonuçlarına kendileri katlanır. Bizim grubumuzun yarısı zaten hayatlarının yarısı cezaevinde geçmiştir. Bizim ikinci evimizdir cezaevi bizi cezaevi ile, ölüm ile korkutmaya çalışmayın. Bunlar Başbakan’a yakışmayan davranışlardır. Kendi korkunuzu ortaya çıkarıyorsunuz. Cezaevine attıkları Hatip Dicle, Leyla Zana vaz mı geçti? 80 kişi olduk geri döndük.”

Demirtaş, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın bu Newroz’a da mesaj gönderip göndermeyeceği yönündeki soruya, “Geçen Newroz’larda aniden ortaya çıkan bir Sayın Öcalan mesajı yoktu. Çeşitli görüşmeler yapıldıktan sonra devlet yetkilileri ile ortaklaşılan mektuplardı. Diyarbakır Newroz’una 11 gün kaldı ne bir müzakere işareti var ne bir diyalog” yanıtın verdi.

HDK Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit ise şunları söyledi: “2016 Newrozu’nun bir direniş Newrozu olacağına inanıyorum. Bu topraklara barışa aç ve yaşananlardan herkes kötü etkileniyor. 2016 Newrozu’nda alanlara çıkmak gerekiyor. Newroz’a gitmeyen herkes bu sistemin değişmesi için 2016 Newroz’un çıkış noktası olduğunu düşünerek alanlara çıkmalıdır. Özyönetim alanlarında katledilen direnişçilerin ruhunu Newroz alanlarında açığa çıkaracağız. Tüm halkı Newroz’u sahiplenmeye çağırıyoruz.” (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir