HDP: Dokunulmazlık hamlesi provokasyondur

Meclis’teki HDP’lilerin fezlekelerini Meclis’e indiren AKP, CHP’yi de yanına alarak, dokunulmazlıkların geniş bir ittifakla Meclis’ten geçirilmesini istiyor. HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, girişimi “HDP’yi Meclis dışında bırakmaya yönelik girişimin devamı” olduğunu belirterek, “provokasyon” olarak nitelendirdi.

Hakların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ, DTK Eşbaşkanı Selma Irmak, HDK Eşsözcüsü Ertuğrul Kürkçü ve İmralı Heyeti sözcüsü Sırrı Süreyya Önder hakkında hazırlanan fezlekeler Meclis Başkanlığı’na gönderildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı sonrası Adalet Bakanlığı tarafından Başbakanlığa, oradan da Meclis Başkanlığı’na sevk edildi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, dokunulmazlıkların bütçe görüşmelerinden sonra Meclis’te ele alınacağını belirtmişti.

HDP’li birçok milletvekilinin fezlekesi olmasına rağmen ilk etapta, HDP, HDK, DTK ve İmralı Heyeti gibi kurum temsilcilerinin hedef alınması dikkat çekiyor. Bu arada MHP ile ittifak kurarak Kürt ve demokratik siyaseti Meclis’ten tasfiye etmeyi amaçlayan AKP, aynı zamanda “bütün dokunulmazlıklar kaldırılsın, HDP’ye ayrımcılık yapılmasın” görüşünü dile getiren CHP üzerinde baskı kurarak, onu da oluşan Kürt karşıtı ittifaka ortak etmeye çalışıyor. MHP ve AKP’nin ortak bir şekilde milliyetçi söylemlerle CHP’yi hedef alması da bunun göstergesi olarak nitelendiriliyor. Ayrıca CHP içerisinde bir kanadın da bu Kürt karşıtı ittifaka destek verirken, AKP’nin içinde ise bu hamlenin yanlış olduğunu dile getiren kesimler olduğu ifade ediliyor.

Bu arada fezlekelerin Meclis’e sevk edilmesine tepki gösteren HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, yargılanmaktan ya da hesap vermekten korkmadıklarını belirterek, “Biz halkın bu kadar ağır bir bedel ödediği bir ortamda milletvekillerinin dokunulmazlığa sığınmasını doğru bulmuyoruz. Ancak burada bir ayrımcılık yapılıyor. Kaldırılacaksa bütün milletvekillerin dokunulmazlıkları kaldırılsın. Biz destek vermeye hazırız” dedi.

‘HDP Meclis dışı bırakılmaya çalışılıyor’

Bilgen, dokunulmazlıklarla kurum temsilcilerinin hedef alınmasının da girişimin niyetini ortaya koyduğunu ifade ederek, “Burada DTK’nın özyönetimlerle ilgili ortaya koyduğu siyasi iradeye karşı alınmış bir tavır var” dedi. Bilgen, girişimin 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinde HDP’yi Meclis dışında bırakmaya yönelik hamlenin devamı olduğunu da dile getirerek, şunları aktardı: “O zaman bunu başaramadılar, bütün saldırılarına rağmen biz barajı aşarak Meclis’e girdik. Şimdi bu tür yöntemlerle halkın iradesini hiçe saymaya ve HDP’yi Meclis dışında bırakmaya çalışıyorlar.”

Bilgen, HDP’nin Meclis’ten çekilmeye zorlandığını ve bununla belki bir erken seçim, belki de HDP’siz bir ortamda başkanlık sisteminin geçirilmeye çalışıldığını kaydederek, “Bu açık bir provokasyondur” diye belirtti.

Bilgen, Pazar günü yapacakları MYK toplantısında da konuyu geniş bir şekilde ele alacaklarını ve parti olarak tutumlarını daha açık bir şekilde netleştireceklerini söyledi. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir