AB Bakanı Bozkır: Avrupalılara vize koymak durumunda kalabiliriz

AB Bakanı Volkan Bozkır, AKP’nin kirli mülteci pazarlığında sunduğu “Sadece Suriyelileri değil, tüm mültecileri alalım” önermesi için “Öyle milyonları bulmaz, belki birkaç on bin” dedi. Vize ile ilgili de “Avrupa ülkeleri vatandaşlarına vize koymak mecburiyetinde kalacağız. Çünkü esas akım Türkiye’den Avrupa’ya doğru değil, Avrupa’dan Türkiye’ye doğru olacak” ifadelerini kullandı.

AKP ile AB arasındaki kirli mülteci pazarlığı, Türkiye’nin mültecileri 3 milyar avro para ve vize serbestisi vaadi karşılığında topraklarına almasını içeren prensip anlaşmasıyla sonuçlanırken, pazarlıklarda “Sadece Suriyeli mültecileri değil, tüm mültecileri alalım” önermesi sunan AKP’nin AB Bakanı Volkan Bozkır’dan “yüreklere su serpen” bir açıklama geldi. Bozkır, Avrupa’dan alınacak mülteci sayısının milyonları bulmayacağını söyledi.

“Ne milyonu, belki birkaç on bin”

Anadolu Ajansı Editör Masası’nda gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Bozkır, önce Avrupa’dan alınacak mültecilerin Yunanistan adalarındaki mevcut mültecileri kapsamadığını ileri sürdü, ardından kendisini yalanlayarak bunun belli bir tarihten sonra gerçekleşeceğini söyledi.

Mülteci alımının BM Mülteciler Yüksek Kurulu sistemi içinde değerlendirileceğini ifade eden Bozkır, “Türkiye’ye iade edilecek göçmen sayısı hakkında yüz binler ya da milyonlar değil, belki on bin rakamının telaffuz edilmesi doğru olur” dedi.

Tutabilene aşk olsun: “Asıl biz vize koyabiliriz”

Bozkır’ın açıklamalarındaki bir diğer iddiası vize serbestisinin Türkiye’den çok Avrupa’nın işine yarayacağı oldu. Türkiye’den Avrupa’ya değil, Avrupa’dan Türkiye’ye akış olacağını ileri süren Bozkır, “Vizeler tamamen kalktıktan sonra çalışma müsadeli bir vize haline gelse belki biz Avrupa ülkeleri vatandaşlarına vize koymak mecburiyetinde kalacağız” dedi.

Bozkır, vize serbestisi için gereken yasaların Meclis’ten geçmesi için muhalefet partilerine de destek çağrısında bulundu.

“Merkel övgüyü hak ediyor”

Bozkır, konuşmasının son bölümünde ise Almanya Başbakanı Angela Merkel’e övgüler dizdi. Merkel’in kötü muameleye, duvarlar ve teller örerek düzensiz göçle mücadele edilemeyeceğini doğru teşhis eden ve en iyi bilen insanlardan biri olduğunu savunan Bozkır, bu yönüyle Merkel’in övgüyü hak ettiğini söyledi. (Sendika.Org)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir