‘AB ile Türkiye arasında insan pazarlığı yapıldı’

Avrupa Sürgünler Meclisi, Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye arasında mültecilere ile ilgili yapılan anlaşmaya ilişkin yazılı açıklama yayımladı. Meclis, anlaşmanın AB ile Türkiye arasındaki insan pazarlığının görünen yanını oluşturduğunu kaydetti.

Avrupa Sürgünler Meclisi, Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye arasında mültecilere ile ilgili yapılan anlaşmaya ilişkin yazılı açıklama yayımladı.

AB-Türkiye anlaşmasının görünmeyen yüzü” başlıklı açıklamada,

“Avrupa Birliği ülkeleriyle Türkiye arasında mülteciler konusunda anlaşmaya varıldı. AKP hükümeti yüksek miktarda para, ülke vatandaşlarına vize muafiyeti ve AB’ye üyelik sürecinin hızlandırılması karşılığında; Türkiye’den Yunanistan’a -kış şartlarında bile- günde bin kişiye ulaşan mülteci akınını denetim altına almayı kabul etti” dedi.

Bu anlaşmanın AB ile Türkiye arasındaki insan pazarlığının görünen yanını oluşturduğunu kaydeden Meclis, görünmeyen yanınin ise AB ülkelerinde politik olarak aktif sürgünlere yönelik uygulamalar olduğnu söyledi. Bu uygulamaya örnek olarak ise Almanya’da ATİK üyesi 10 kişinin gözaltına alınması, Mehmet Yeşilçalı’nın Almanya’nın isteği üzerine İsviçre’den bu ülkeye gönderilmesi, İngiltere’de politik mülteci İlhan Karatepe’nin gözaltına alınmasını gösteren Avrupa Sürgünler Meclisi, “Konu Türkiye’nin yıllardan beri keyfi olarak çıkardığı Uluslararası Yakalama Emri (Kırmızı Bülten) sınırlarını da aşarak, ‘başka bir ülkede terörist bir örgüte üye ya da destek olmak’ kapsamına ulaşmıştır. Hangi örgüt neden teröristtir, bunu AKP belirlemekte, AB ülkeleri de kabul etmektedir” diye belirtti.

Yakın gelecekte bu tür uygulamaların artmasının beklendiğini ifade eden Meclis, “Bilinmeyen bir konuda ortak çalışma ve dayanışma da sınırlı kalacağı için, kısa vadede önemli olan insan pazarlığının görünmeyen yanının bilince çıkarılmasıdır. 12 Eylül 1980 sonrasında olduğu gibi, Avrupa ülkelerinde Türkiye’deki yönetime muhalif herkese karşı önlemler geliştirilmeye başlanacağı günler uzak değildir. Konuyla ilgili bütün kişi ve kuruluşları duyarlı olmaya çağırıyoruz” dedi. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir