Ankara’da Berkin Elvan anmasına polis müdahalesi

Ankara’da Berkin Elvan için gün boyu eylemler devam ederken, Tuzluçayır Meydanı’nda yürüyüş düzenlemek isteyen liselilere polis müdahale etti. Dev-Lis üyesi öğrencilerin de Yüksel Caddesi’nde düzenlemek istediği yürüyüş polis tarafından engellendi.

Polis tarafından katledilmesinin ikinci yılında Berkin Elvan’ı anmak için Dev- Lis üyesi gençler Sakarya Caddesi’nden Yüksel Caddesi’ne yürüyüş gerçekleştirmek istedi. Sakarya Caddesi’nde toplanan Dev- Lis üyelerinin yürüyüşü polis tarafından engellendi. Polisle yapılan konuşmadan sonra Dev-Lis üyesi gençler Yüksel Caddesi’ne pankart açmadan ve slogan atmadan yürüdü. Yüksel Caddesi’nde, “Berkin Elvan ölümsüz” pankartı açan gençler sık sık, “Katiller saraylarda oturanlardır”, “Katil polis hesap verecek” sloganları attı. Bir süre oturma eylemi yapan Dev-Lis üyeleri daha sonra halaylarla anmayı bitirdi.

Tuzluçayır’da ikinci müdahale

Yüksel Caddesi’nde gerçekleşen eylem ile aynı saatlerde Tuzluçayır’da lise öğrenci örgütleri de Berkin Elvan için Tuzluçayır meydanına yürüyüş düzenlemek istedi. Öğle saatlerinde yapılan yürüyüşe müdahale eden polis, bu eyleme de TOMA ve gaz bombası ile müdahale etti. Bunun üzerine liseli öğrenciler Abidin Aktaş Sokak’a barikatlar kurarak, savunmalarını aldı. Ardından çok sayıda çevik kuvvet polisi ve TOMA ile sokağa giren polis esnaf ve yurttaşlara tehditlerde bulunarak, binaları ve dükkanları aradı. Çevrede çok sayıda polis, zırhlı araç ve özel hareket polislerinin olması dikkat çekti.
Ayrıca TEM şubeye bağlı polisler Tuzluçayır’da bulunan İdilcan Kültür Merkezi’ne de baskın düzenledi. Polis saldırılarında çok sayıda liseli gözaltına alındı.

Cebeci’de Berkin anıldı

Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü’nde de Berkin Elvan için etkinlikler düzenledi. Öğrenciler Eğitim Fakültesi kantininin kapısına kurdukları standın üzerine Berkin’i simgeleyen somun ekmeği, mumlar, kırmızı karanfiller ve Berkin’in büyük boy fotoğrafını astı. Ayrıca GENÇ-SEN üyeleri öğrencileri Cebeci Kampüsünün giriş kapısına Berkin Elvan’ın fotoğrafını asarak “Berkin Elvan ölümsüzdür” mesajı yazıldı.

Öte yandan öğlen saatlerindeki polis müdahalesinde Tuzluçayır ve Ankara Barosu önünde gözaltına alınan öğrencilerden 13 kişi serbest bırakılırken, 2 öğrenci hala karakolda tutuluyor. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir