İthaki protesto edildi: ‘Virginia Yeryüzü’ne geri döndü’

Yeryüzü Kadınları, ünlü İngiliz feminist yazar Virginia Woolf’un, “Kendine Ait Bir Oda” adlı eserini yayınlayan İthaki Yayınları’nı Woolf’u tanıtırken kullandığı cinsiyetçi söylemlerini, İthaki Yayınları’nın binasının kapısına Woolf’un fotoğrafını asarak ve kapıya kırmızı boya dökerek protesto etti.

Yeryüzü Kadınları, ünlü İngiliz feminist yazar Virginia Woolf’un, “Kendine Ait Bir Oda” adlı eserini yayınlayan İthaki Yayınları’nı Woolf’u tanıtırken kullandığı cinsiyetçi söylemleri dolayısıyla protesto etti. Kadınlar, İthaki Yayınları’nın Kadıköy’de bulunan binasının kapısına Woolf’un fotoğrafını asarak, kapıya kırmızı boya döktü. Binanın yanındaki duvara da “Virginia burada” yazan kadınlar, yaptıkları bu eylemi de kendi twitter adresinden paylaştı.

İTHAKİ’NİN CİNSİYETÇİ SÖYLEMİ

İthaki Yayınları Woolf için şunları söylemişti: “Küçük yaşta yazarlığa, 59 yaşında mezarlığa adım attı. Dalgalarla sörf yapıp, nehir bile denemeyecek bir kaşık suda boğuldu. Bilinç çıkışı mı nehrin akışı mı? Odalar da ışıksızdı. Paranoyaklığı zaten Shakespeare’in olmayan kız kardeşi üzerine saatlerce konuşmasından belliydi. Geri gelir mi? Gelirse gelsin, kim korkar bakire kurttan?”

Tepkiler üzerine İthaki Yayınevi’nin “özür” yayınladı. Okurlarından özür dilediğini açıklayan İthaki, devamında ise kadınların sert tepki göstermelerine gerek olmadığını vurgulaması dikkat çekti. Açıklamada, “Bu kadar sert, kimi zaman yaralayıcı ifadelere gerek olmadığının anlaşılacağına dair bir beklentimiz olduğunu da saklamayacağız” ifadeleri yer aldı. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir