Milletvekili Yiğitalp: Sur’da hâlâ siviller var ve irtibatımız kesilmiş durumda

İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın operasyonların bittiğini öne sürdüğü Diyarbakır’ın merkez ilçesi Sur’da aralıklarla silah sesleri duyuluyor. Yasağın, ‘arama tarama faaliyeti’ gerekçesiyle kaldırılmadığı ilçede neler olduğu belirsiz. İçeride hâlâ sivillerin olduğu bildirilirken, çıkarılan siviller ise bir bir tutuklanıyor. HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp, “Son çıkarılan sivil yurttaşların dışında içeride hâlâ yurttaşların olduğu bilgisine ulaştık. Bir taraftan bombardıman da yapılıyor. İrtibatımız kesilmiş durumda” dedi

Sur’da ‘operasyon bitti’ söylemleri sonrası çok sayıda yurttaş yakınları için bölgeye gitmeye başladı. Ancak çıkarılan kişiler bir bir tutuklanıyor. Aileler ve milletvekilleri Sur’daki çatışma bölgesine yakın yerde bulunan Dicle Fırat Kültür Merkezi önünde bekleyiş halinde. Kendilerine hiçbir bilgi verilmezken, günlerdir, telefon mesajlarıyla durumlarını bildiren yurttaşlardan birkaç gündür iletişim de kesilmiş durumda. Kimseden haber alınamıyor.

‘EN SON HAMİLE VE YARALI BİR KADININ HABERİNİ ALMIŞTIK’

HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp duruma ilişkin şunları söyledi, “Kaç kişinin içeride olduğunu henüz bilemiyoruz. Ama bize telefonla ulaşan aileler vardı. Örneğin bir telefonda bir erkek sesi, ‘benim eşim hamile ve yaralı yardım edin’ diyerek aramıştı. Şimdi bu kişilerle irtibat kesilmiş durumda. Son çıkarılan sivil yurttaşların dışında içeride hâlâ yurttaşların olduğu bilgisine ulaştık. Bir taraftan bombardıman da yapılıyor. İrtibatımız kesilmiş durumda. Son çıkan sivillerin içerisinde hamile bir kadın olup olmadığını bilmiyoruz. Ama onun olduğu bölgede çok sayıda sivil olduğunu öğrendik. Hâlâ içeride cenazeler var. Aileleri o cenazeler için bekleyişte. Bize arama tarama faaliyetleri nedeniyle ablukanın kaldırılmadığı söyleniyor. Orada şu an siviller var ve irtibat kesilmiş durumda. Şimdiye kadar çıkan kişiler oranına baktığımızda içeride en az 50 kişi olması lazım. Dediğim gibi irtibat kesilmiş durumda. Ciddi endişelerimiz var”.

DİYARBAKIR VALİLİĞİ: ŞİMDİYE KADAR 70 KİŞİYİ ÇIKARDIK…

150’i aşkın kişinin içeride mahsur olduğu bilgilerine karşılık, Diyarbakır Valiliği ise yaptığı açıklamada sivillerin içeride olup olmadığına değinmeden şimdiye dek, 46 erkek, 12 kadın ve 12’si çocuk olmak üzere toplam 70 kişinin bölgeden tahliye edildiğini bildirdi. Bölgeyle irtibatın kesilmesi üzerine Dicle Fırat Kültür Merkezi önünde yeniden milletvekili ve duyarlı kesimler tarafından nöbet eylemi başladı. Sur’da yakınları olan aileler de burada anbean haber alabilmek için bekleyişte. (Hasan AKBAŞ – Evrensel)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir