Sami Elvan: Çocuğumun katili Cumhurbaşkanı’dır

Haziran Ayaklanması döneminde polis tarafından katledilen Berkin Elvan, 2. yılında mezarı başında anıldı. Anmada, Berkin şahsında Gezi şehitlerinin hesabının sorulacağı sözü verildi.

Haziran Ayaklanması günlerinde Okmeydanı’nda polisin attığı gaz bombasıyla kafasından vurulan ve 269 gün sonra hayatını kaybeden Berkin Elvan, aramızdan ayrılışının ikinci yıldönümünde mezarı başında anıldı.

Feriköy Mezarlığı’nda Elvan Ailesi ve Taksim Dayanışması tarafından düzenlenen anma öncesinde çok sayıda kişi Berkin’in mezarını ziyaret etti, çiçekler bıraktı. Mezarın üzerine Berkin’in vurulduğu gün almaya gittiği ekmek konuldu. Anmaya HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan ve HDP İl Eş Başkanı Cesim soylu ile Eskişehir’de katledilen Gezi direnişçisi Ali İsmail Korkmaz’ın ailesi de katıldı.

‘UMUDUMUZU YİTİRELİ TAM 2 YIL OLDU’

Saygı duruşu yapılan anmada Taksim Dayanışması adına konuşan Mücella Yapıcı, “Umudun çocuğu Berkin Elvan’ı, tam 1 yıl önce, devlet dersinde öldürülen Ali İsmail Korkmazların, Uğur Kaymazların, Medeni Yıldırımların yanına uğurladık. Halbuki, bize umut olabilmek için tam 269 gün direnmişti Berkin” dedi.

11 Mart 2014 günü yaşamını yitiren Berkin Elvan’ın iktidar saldırdıkça daha çok sahiplenildiğini kaydeden Yapıcı, “Cenazesi bugüne kadar ülkenin görüp görebileceği en büyük kalabalıkla kaldırıldı” dedi. 2014 tarihinden bu yana yaşanan katliamlarla ilgili hiç bir polis yada devlet görevlisinin yargı önüne çıkarılmadığına dikkat çeken Yapıcı, “İki yılın sonunda Berkin’i vuran polisin kimliğinin belli oldu. Berkin’i vuran polisin görüntülerinin bulunmasına rağmen herhangi bir işlem yapılmıyor” dedi.

Hukuki sürecin takipçisi olacaklarını ve katillerin peşini bırakmayacaklarını kaydeden Yapıcı şunları söyledi: “Hepinizin huzurunda, devletten ve katillerden hesap soracağımızın sözünü bir kez daha veriyoruz. Ve diyoruz ki, sadece ismi belirlenen polis memurunun yargılanması yetmez. Amirler, emri verenler, bürokratlar, hükümetin bütün günahkarları ve en tepedeki cumhurbaşkanı olmak üzere, hepiniz yargılanacaksınız ve bu topluma hesap vereceksiniz.”

‘ÇOCUĞUMUN KATİLİ CUMHURBAŞKANI’DIR’

Anmada alan baba Sami Elvan, oğlunun katledilişinin ikinci yılında adalet arayışlarının sürdüğünü belirtti. Bir polis memurunun ifadesinin alındığını işaret eden Elvan, “Şunu biliyoruz ki bu kişileri hala saklıyorlar, davayı düşürmeye çalışıyorlar. Ayrıca bizim bu davadan hiçbir şey beklediğimiz yok, duyurulur. Berkin’in ölüm emrini veren yargılanmadığı sürece o polisin yargılanmasının hiçbir anlamı yok” şeklinde konuştu.

Berkin Elvan’ın katilinin dönemin başbakanı olan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan olduğunu belirten Elvan, “Benim çocuğum ekmek almaya çıktı, biz kanlı gömleğiyle döndük. Acaba kendisine soruyor mu? Çocukları yurtdışında, geçenlerde torunu oldu çok seviniyordu. Acaba bizim üzüntümüzü, acımızı anlıyor mu? O’na açık ve net olarak söylüyorum, bugün çok hüzünlü, çok dertliyim. Yaram hiç iyileşmiyor, umarım O’nunki de iyileşmeyecek. O’nun yarası benimkinden daha derin olacak. Bunu dünya tarihi görecek” dedi.

Berkin Elvan’ın milyonlarca insanı bir araya topladığını ve iki yıl sonra dahi mezarının her gün ziyaret edildiğini belirten Sami Elvan, oğlunun katilleri için ise “O’nun mezarına tükürecekler” şeklinde konuştu.

Gezi şehidi Ali İsmail Korkmaz’ın annesi Elif Korkmaz da çok üzgün olduğunu belirtti, Berkin’in katillerinin biran önce yargılanmasını istedi. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir