Sur’da yine ‘çatışma süsü’ yine cenazeler

Kuşatmanın 102 gündür sürdüğü Sur’da önceki gün olduğu gibi bugün de “Çatışma çıktı” denilerek, 4 PKK’linin yaşamını yitirdiği, 2 polisin de yaralandığı iddia edildi. Ancak yerel kaynaklara göre, Sur’da çatışma çıkmadı, cenazeler ise daha önce katledilen veya infaz edilen kişilere ait. Sur’da “çatışma” iddiasının yasağı uzatmaya yönelik olduğu kaydedildi.

Diyarbakır’ın tarihi Sur ilçesinde kuşatma 102 gündür sürüyor. Kuşatmanın 100’üncü gününde, AKP iktidarı yetkilileri “operasyonun bittiğini” duyurdu. Ancak önceki gün olduğu gibi bugün de Sur’da devlet güçlerinin “arama tarama faaliyetleri” sırasında çatışmanın çıktığı haberi servis edildi. Servis edilen haberde, “çıkan çatışmadan 4 PKK’linin yaşamını yitirdiği, 2 polisin de yaralandığı” iddia edildi.

Sur: Çatışma yoktu

Sur’daki yerel kaynaklar, “Çatışma çıktı” denilen saatlerde, silah seslerinin geldiğini ancak gelen seslerin tek silahtan çıkan bir ses olduğunu ve bir çatışmanın olmadığını kaydetti. İddia edilen çatışmada hayatını kaybedenlerin cenazelerine ilişkin ise henüz bir açıklama yapılmadı. Bugün yaşananlar, önceki gün dile getirilen kaygıları ve düşünceleri doğruluyor.

Önceki gün de ‘çatışma’ denilmişti

Benzer bir “çatışma süsü” önceki gün de verilmişti. AKP iktidarı yetkilileri tarafından “Sur’da operasyon bitmiştir” açıklamasından sonra önceki gün vali yardımcıları ve İl Emniyet Müdürü’nün Sur’da yaptığı inceleme esnasında çatışmanın çıktığı iddia edilmişti. İddia edilen çatışmadan hemen sonra 2’si kadın 7 kişinin cenazesi, bir gün sonra da 1 kişinin cenazesi, Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi morguna kaldırılmıştı. “Operasyon bitmiştir” denilen Sur’dan “sıcak çatışma”dan 8 cenazenin çıkarılması, “Toplu cenazeler toplumsal tepkiyi artırabilir. Bunun için AKP iktidarı ve valilik böyle bir yöntem seçerek, daha önce katledilen kişilerin cenazelerini çatışma süsü verilerek peyderpey açıklayacak” şeklinde yorumlanmıştı. Yine “çatışma süsü” verilerek, sokağa çıkma yasağının daha da uzatılmasının düşünüldüğü belirtilmişti. Yaklaşan Newroz Bayramı nedeniyle de olası kente gelen heyetlerin Sur’da inceleme yapmaması için bu sürenin Newroz sonrasına kadar uzatılmasının planlandığı kaydedilmişti. Şayet bu süreye kadar uzatılmasa da tıpkı Cizre gibi deliller karartılıncaya kadar yasağın devam ettirileceği vurgulanmıştı.

Ailelerin infaz kuşkusu var

Öte yandan Sur’dan çıkartılan 8 cenazenin otopsi işlemleri, Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde “gizlilik” içinde sürdürülüyor. Savcılığa ve emniyete başvuran, ancak hastaneye yaklaştırılmayan ailelerin “infaz” kuşkusu var.

2 Aralık’tan bu yana Sur içinde kalan 15 mahalleden Fatihpaşa, Hasırlı, Dabanoğlu, Savaş, Cevatpaşa ve Cemal Yılmaz mahallerinde sokağa çıkma yasağı sürüyor. (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir