’20 Mart’ta Bakırköy’de Newroz mitingine’

HDP İstanbul İl Örgütü, Newroz’u 20 Mart’ta “Direniş kazanacak” şiarıyla Bakırköy Pazar Alanı’nda kutlayacak. HDP, tüm ezilen halkları barış, kardeşlik ve direnişi büyütmek için Newroz mitingine çağırdı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Örgütü, 20 Mart’ta Bakırköy Pazar Alanı’nda yapılacak Newroz mitingine çağrı için basın toplantısı düzenlendi.

İl binasında düzenlenen basın toplantısına HDP İl Eşbaşkanı Cesim Soylu, il yöneticileri ile Tertip Komitesi Başkanı Suat Çorlu katıldı.

newroz-ist-2

İl Eşbaşkanı Cesim Soylu, her güne yeni bir katliam, ölüm ve saldırı haberiyle başladıklarını söyledi, “Ne yazık ki Newroz’u yine bir bayram havasında karşılamıyoruz. Her günü yeni bir acıyla karşılıyoruz” dedi.

Newroz’un başta Kürt halkı olmak üzere tüm Ortadoğu halklarının yüz yıllardır kutlaya geldiği bir bayram olduğunu kaydeden Soylu, her tarihsel süreçte ayrı bir biçimle Newroz’un karşılandığını söyledi.

Newroz’un halkların köleliğe ve zulme başkaldırdığı bir gün olduğunu vurgulayan Soylu, şunları söyledi: “Bugün Ortadoğu’da derin bir çatışma süreci var. Değişik güçlerin adeta bir dünya savaşı biçiminde yaşattıkları bir savaş ortamı var. Böylesi bir ortamda haklı ile haksızın, mazlum ile zulmedenin karşı karşıya mücadele ettiği bir süreçtir. Newroz’un, Türkiye ve Ortadoğu’da demokrasi, barış ve özgürlük için mücadele eden bütün halkların bu haklı ve meşru mücadelesinde yeni bir adım olmasını, özgürlüğün, diriliş ve direnişin yeniden boy verdiği bir süreç olmasını istiyoruz.”

“Acılı bir süreç içerisindeyiz ama bu acı ve zulme karşı da direnişi en meşru ve haklı şekilde gerçekleştirerek barışın yeniden tesisi olması için mücadele edeceğiz” diyen Soylu, kaosa, çatışmaya rağmen “Barış olmazsa olmaz” diyeceklerini kaydetti.

Soylu, tüm İstanbul halkını, ezilenlerini 20 Mart’ta düzenlenecek Newroz mitingine davet etti.

‘DİRENİŞ KAZANACAK’

newroz-ist-3

HDP İstanbul İl Yöneticisi ve Newroz Tertip Komitesi Başkanı Suat Çorlu, “Direniş kazanacak” şiarıyla Newroz’u kutlayacaklarını hatırlattı. Çorlu, bu şiarın anlamına ilişkin şunları söyledi: “Hem Rojava’da süren direnişin gündeme getirilmesi bakımından önemli. Hem de 7 Haziran seçimlerinden sonra Saray darbesiyle başlatılan savaşa karşı halklarımızın sürdürdüğü direnişin 2016 Newroz’ununda sahiplenilmesi bakımından önemli.”

83 ilde Newroz ateşi yanacak

Türkiye genelinde 83 ilde Newroz kutlamalarının yapılacağını hatırlatan Çorlu, İstanbul’daki mitingin Bakırköy Pazar Meydanı’nda yapılacağını bildirdi. Bu meydanının valilik tarafından tüm siyasi partilere iletilen miting alanlarından biri olduğunu kaydeden Çorlu, bundan dolayı miting başvurusunu bu alana yaptıklarını söyledi.

İstanbul Valiliği ile görüşmeleri yaklaşık 10 gün önce yaptıklarını ve geçtiğimiz haftada miting başvurusunu gerçekleştirdiklerini bildiren Çorlu, sadece valilik ve emniyet yetkilileri ile alana dair yapılacak güvenlik toplantısının kaldığını söyledi.

20 Mart’ta yapılacak mitingin İstanbul bakımından bir final mitingi olduğunu hatırlatan Çorlu, 12 Mart’tan itibaren ilçelerden doğru Newroz kutlamalarının başladığını ve 19 Mart’a kadar süreceğini söyledi. Polisin, ilçelerde yapılan kutlamaları engellemeye çalıştığını kaydeden Çorlu, “Hem mahallelerde yapacağımız Newroz etkinlikleri, hem de Bakırköy’de yapılacak mitingimiz barış ve kardeşlik talebimizi dile getireceğimiz etkinlikler olacak. Dolasıyla Emniyetinde bu tutumundan vazgeçmeye çağırıyoruz” dedi.

İstanbul Newrozu’na Yüksekdağ ve Yüksek katılacak

Çorlu, İstanbul Newroz mitingine HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek’in katılacağını bildirdi.

“Katliamların yaşandığı ama direnişlerle bütünleştiği bir süreç. Dolayısıyla coşkulu halaylar çekemeyeceğiz, bayram havasında kutlayamayacağız ama direnişin türkülerini hep birlikte söyleyeceğiz” diyen Çorlu, Kardeş Türküler, Mezopotamya Kültür Merkezi sanatçılarından oluşan koronun direniş ezgilerini seslendireceğini kaydetti.

Çorlu, alanda yaklaşık bin kişinin halkın güvenliğini alması için görevlendirildiğini bildirdi; “Tüm ezilen halklarımızı 20 Mart’ta Bakırköy Newroz alanında halkların direnişi sahiplenmek, barış ve kardeşlik için buluşmaya çağırıyoruz” dedi. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir