Cerattepe’de keşif günü.. Artvin halkı bekleyişte

Saray’ın havuz şirketlerinden Cengiz Holding’in altın madeni projesine karşı halk direnişinin sürdüğü Cerattepe’de, Rize İdare Mahkemesi’nin atadığı Bilirkişi Heyeti keşif yapacak. Artvin halkı, maden bölgesinde heyetin gelmesini bekliyor.

AKP-Saray iktidarına yakınlığı ile bilinen Cengiz Holding’in siyanürlü altın madeni kurmak istediği Cerattepe’de Bilirkişi Heyeti keşif yapacak.

Kafkasör yaylasında bulunan Cerattepe’de maden yapılmasına karşı çıkan Artvin halkı sürdürdüğü direniş ile hükümete geri adım attırmıştı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüşen Yeşil Artvin Derneği hukuki süreç tamamlanana kadar maden yapımının durdurulacağı sözünü almıştı.

Halkın maden yapılmasına izin vermediği Cerattepe’de bugün keşif günü. Rize İdari Mahkemesi tarafından atanan bilirkişi heyeti bugün bölgede incelemelerde bulunacak.

Heyetin gelişinden önce Artvin halkı Kafkasor yaylasında toplanmaya başladı. ETHA’ya bilgi veren Yeşil Artvin Derneği Başkanı Neşe Karahan, halkın mahkeme heyetinin çalışmasını takip etmek için hazır olduğunu kaydetti. Heyetin henüz gelmediğini söyleyen Karahan, heyetle birlikte incelemeye katılacağını vurguladı. Karahan “Bir taraf biz, bir taraf şirket bir taraf da mahkeme heyeti. Bizi dinlemeleri gerekiyor” dedi.

Karahan şöyle konuştu: “Vatandaş Kafkasör’de bekliyor. Barolar Birliği’nden avukatlar, bilim insanları, hocalarımız, oda temsilcilerimiz ve Artvin halkı mahkeme heyetini bekliyor.”

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir