Bağlar’da yasak genişletildi halk barikat kurdu

Diyarbakır Bağlar’ın Kaynartepe Mahallesi’nde, ilan edilen yasağın ardından mahalle polis ve özel hareket timleri tarafından kuşatılırken, araç güzergâhının kapatılması nedeniyle araç sürücüleri trafikte sıkıntı yaşadı. Yer yer çatışma seslerinin geldiği mahallede barikatların arkasında direnişe geçen gençler, devlet güçlerinin saldırılarına geçit vermiyor.

Polis saldırısı sonucu dün gece çatışmanın çıktığı ve 2 kişinin yaşamını yitirdiği Diyarbakır’ın Bağlar ilçesi Kaynartepe Mahallesi’nde yasakla birlikte polis ve özel harekat timleri tarafından alınan kuşatması devam ediyor. Polis saldırısına ve kuşatmaya karşı gençler de mahalle aralarında barikat kurarak direnişe geçti. Sabah saatlerinde ara sokaklardan sık sık silah sesleri yükselirken, barikatlarda direnişe geçen gençler ise devlet güçlerinin saldırılarına geçit vermiyor.

Polis sık sık, “Kaynartepe Mahallesi’nde sokağa çıkma yasağı var. Sunay Caddesi’ni derhal boşaltın” anonsları yaptı. Mahalleyi boşaltmak isteyen devlet güçleri, mahallenin boşatılmasına izin verirken, evlerine gitmeye çalışan yurttaşları ise engelliyor.

Uzun araç kuyruğu oluştu

Alınan sıkıyönetim uygulaması nedeniyle kent merkezinin birçok noktasında trafik tıkandı. Koşuyolu Caddesi güzergahını kullanamayan araç sürücüleri, çareyi çevre yolu olarak kullanılan Elazığ Caddesi güzergahında bulurken güçlükle ilerleyebildi. Tıkanan trafikten dolayı uzun araç kuyrukları oluştu.

Ayrıca Sunay Caddesi üzerinde bulunan dükkanların açılmasına polis izin vermedi.

Koşuyolu Parkı ve Sunay Caddesi üzerinde dün gece yaşanan çatışma sonrası çok sayıda araç yakılırken, bir kepçe de devrildi. Kaynartepe Mahallesi’ndeki birçok sokak başında özel hareket timleri ve zıhlı araç konuşlandırıldı. Yine Sunay Caddesi’nde itfaiye ve ambulansların bekletildiği görüldü.

Kaynartepe Mahallesi’nde yer yer silah sesleri gelmeye devam ediyor. (DİHA)

 

Diyarbakır’da çatışmaların ardından kaymakam yasak getirdi, gençler barikat kurdu

Bağlar’da polis saldırısı: 2 kişi yaşamını yitirdi

Bağlar’ın Kaynartepe Mahallesi’nde şiddetli çatışmalar yaşanıyor

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir