Gözaltındaki 3 akademisyen adliyeye getirildi

“Bu suça ortak olmayacağız” bildirisine imza attıktan sonra hedef haline getirilerek gözaltına alınan akademisyenlerden Yrd. Doç. Dr. Muzaffer Kaya, Yrd. Doç. Dr. Esra Mungan ve Doç. Dr. Kıvanç Ersoy, savcılık sorgulaması için Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ne getirildi.

“Bu suça ortak olmayacağız” bildirisine imza attıktan sonra AKP iktidarı ve Saray tarafından hedef haline getirilmesinin ardından dün gözaltına alınan akademisyenlerden Yrd. Doç. Dr. Muzaffer Kaya, Yrd. Doç. Dr. Esra Mungan ile Doç. Dr. Kıvanç Ersoy, savcılık sorgulaması için Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ne getirildi.

‘Onların işledikleri suçu biz de işliyoruz’

Gözaltındaki akademisyenleri ise, öğrencileri ve barış bildirisine imza atan diğer akademisyenler yalnız bırakmadı. Adliye binası önünde bir araya gelen öğrenci ve akademisyenler, 3 akademisyenin gözaltına alınmasına alkışlarla tepki gösterdi. Açıklama yapan Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Faruk Birtek, “Türkiye’de çocuklar ölmesin’ demek suç sayılıyor. Arkadaşlarımız barış istedi. Biz onların yanındayız. Onların işledikleri suçu biz de işliyoruz biz de barış istiyoruz” dedi.

‘Arkadaşlarımızın söylediklerinin arkasındayız’

Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatma Gök de, akademisyenlere sahip çıkacaklarını ve yanlarında olduklarını söyleyerek, akademisyenlerin serbest bırakılmasını istedi. Onlar içeride ifade verirken kendilerinin de dışarıda bekleyeceklerini dile getirdi. Gök, “Arkadaşlarımızın söylediklerinin arkasındayız” dedi.

Son olarak konuşan Barış Bloku Eşsözcüsü Prof. Dr. Gencay Gürsoy da, düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında akademisyenlerin düşüncelerini açıkladığını ifade ederek onların yanında olduklarını yineledi.

Açıklamanın ardından akademisyenler ve öğrenciler, gözaltındaki akademisyenlere destek için adliye binası önünde bekleyişe geçti. (DİHA)

 

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir