İstanbul’daki halklar: Newroz’da AKP’ye karşı ayağa kalkalım

Türkiye’deki Laz, Hemşin, Süryani, Çerkes ve Gürcü halklarının temsilcileri, Newroz’un kendileri için direnişi ve mücadeleyi hatırlattığını belirterek, Türkiye’ye “Newroz’da barışı haykıralım” diye seslenerek, Newroz’un halkların AKP diktatörlüğüne karşı ayağa kalkması için bir fırsat olduğunu söyledi.

Türkiye halkları 2016 yılı Newrozu’na “Direnerek kazanacağız” şiarı ile hazırlanırken, özellikle direnişin sürdüğü Cizre, Sur, Silopi, Gever, Nusaybin ve Şırnak’ta Kürt halkı Newroz’u yeni bir dönemin sembolü olarak görüyor. Halklar mozaiği İstanbul’da ise halklar, Newroz’un gelişini heyecanla bekliyor. Laz, Hemşin, Süryani, Çerkes ve Gürcü halkları Newroz mesajlarını paylaştı.

Çerkes Hakları İnisiyatifi Sözcüsü Murat Özden, Ortadoğu ve Türkiye halkları gibi Newroz’u heyecanla beklediklerini belirterek, Newroz’da artık aydınlığın karanlığı yenmesini beklediklerini söyledi. Özden, “Kardeşlik ve barış şarkılarının çekileceği halayların hiç bitmeyeceği bir Newroz’u hayal ediyoruz” diyen Özden, “Türkiye halkları çok acı çekti bu Newroz acıların sona ermesini katliamların ve kaosun sona ermesini istiyoruz” dedi. Newroz’da tüm halklar birleşerek barışı haykırmak istediklerini belirten Özden, “Tüm halklara da sokaklara çıkın, zılgıtları paylaşın ve barışı haykırın” diye seslendi.

‘Barış gününe çevirelim’

Gürcü Dil Merkezi Kurucusu Eşref Yılmaz, direnen Kawaların kendisini çok etkilediğini belirterek, Newroz’un önemli bir gün olduğunu ve barışa hizmet etmesi gerektiğini söyledi. Bu yönü ile Newroz’un Türkiye için barış gününe çevrilebileceğini belirten Yılmaz, “O gün tüm alanları barış meydanlarına çevirmek için bir fırsat” diye konuştu.

‘Barışı haykıralım’

Hemşin araştırmacısı yazar Mahir Özkan da, Türkiye’nin karanlık günlerinin sona ereceği bir gün olmasını dilediği Newroz’da, birlikte yaşama umutlarının devam etmesi gerektiğini belirtti. Halklara uygulanan baskı politikaları ve asimilasyon ile halkların birbirinden uzak düşürülmeye çalışıldığını söyleyen Özkan, “Halklar olarak bugünü ortak bir mücadele gününe çevirerek, birlikte yaşama ısrarını herkese gösterebiliriz” dedi. Özkan, tüm herkesin meydanlara çıkarak barış talebini yükseltmesi gerektiğini söyledi.

‘Umudumuz barış’

Laz Kültür Deneği Sözcücü Mehmet Ali Barış Beşli‘ye göre de, Newroz coşkusunu yaşamak için alanlara çıkmak gerekiyor. Laz halkı için de diğer halklar gibi Newroz’un bahar anlamı taşıdığını belirten Beşli, “Newroz’un tüm halklara barış ve iyilik getirmesini diliyorum. Umudumuz bu Newroz Türkiye’ye barışın gelmesi” dedi. Yine aynı dernekten Jale Yanık da, Laz halkı için barışın bahar ve kardeşlik anlamına geldiğini belirterek, “Baharı kutlamak için heyecanlanıyoruz” dedi.

‘Süryaniler için yöneticilerin halka özeleştiri vereceği gün’

Süryanice yayımlanan Sabro Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmeni Tuma Çelik de, Süryaniler açısından Newroz’un 12 gün devam eden AKİTU Bayramı’nın (Yeni Yıl Bayramı) ilk günü olduğunu söyledi. “Süryanilerin ataları olan Asur ve Babillilerin yaşadığı Mezopotamya’daki en önemli bayramı olan AKITU Bayramı, eski takvime göre Nisan ayının ilk gününde, gece ile gündüzün eşit olduğu günde kutlanıyordu” diyen Çelik, bu bayramın aynı zamanda kralın, yeni yılda tanrı Marduk’a olan bağlılığını, halka karşı özeleştiri imkanı ve baharla gelen yaşamın gücünü simgelediğini belirtti. Çelik, “Süryaniler bu bayramı, açık veya gizli bir şekilde, binlerce yıldır yaşadıkları her yerde kutlamaya çalıştılar” diye hatırlattı.

‘AKP diktatörlüğüne karşı ayağa kalkma zamanı’

Türkiye’de bugün yaşanan dönemin bunalımlı olduğunu kaydeden Çelik, “Bizim için yeni bir yaşamı ifade eden Newroz ve Akitu bayramlarını işte böylesi bir dönemde kutluyoruz. Bu yüzden beklentimiz, bütün bu karanlıkların ortadan kalkacağı, barışın ve özgürlüğün hâkim olduğu yeni bir yaşama kavuşmak için herkesin adım atması ve barış için çaba sarf etmesidir” diye konuştu.

Çelik, son olarak şunları söyledi: “Bugünkü iktidarı işlediği bütün suçlardan vazgeçirecek tek gücün halklar olduğuna inanıyorum. Eğer Türkiye halkları iktidarın işlediği bu suçlara karşı güçlü bir karşı duruş sergilerse egemenler geri adım atar ve hepimiz barış dolu yeni bir yaşama kavuşuruz. Bu yüzden özellikle Türkiye’nin batısında yaşayan halkların ortaya çıkması ve AKP diktatörlüğüne karşı ayağa kalkması gerekiyor. Bu anlamda yeni bir yaşamı ifade eden Newroz önemli bir fırsattır diye düşünüyorum.” (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir