Ankara’da Davutoğlu nezaretinde “cihatçı çete zirvesi”

Türkiye ve Suudi güdümlü çok sayıda çete grubunun temsilcisi, Diyalog Yüksek Komitesi Başkanı Riyad Hicab öncülüğünde Ankara’da toplandı.

16 Şubattan bu yana Halep’in Şêx Meqsud mahallesinde doğrudan sivil halkı hedef alan saldırı düzenleyen Erdoğan/Davutoğlu’nun himayesindeki çete gruplarının temsilcileri Türkiye’nin başkenti Ankara’da toplandı.

Çeteler organizatör Davutoğlu ile görüştü

10 gün önce planlandığı iddia edilen toplantı öncesinde Riyad Hicab’ın, çete zirvesi öncesi Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüşerek “perspektif” aldığı öğrenildi.

Halep, Şam, Dera gibi bölgelerdeki çete gruplarının her birinden üçer temsilcinin katıldığı toplantıda, çete gruplarının MİT tarafından planlanmış yeni saldırılar için Ankara tarafından birleştirilmeleri hedefleniyor.

Ankara yönetimi kendi güdümündeki çete gruplarını bir araya getirilebilirse, çatı örgütün yönetiminde kimlerin yer alacağına da Erdoğan/Davutoğlu’nun onayıyla karar verilecek.

Toplantıda Cenevre’de yeniden başlayan görüşmeler, bir haftadan uzun süredir yürürlükte olan ateşkes ve Rusya’nın Suriye’deki askeri varlığını azaltması kararının da masaya yatırıldığı ileri sürülüyor.

Ankara işaret verdi, çeteler Doğu Guda’ta birleşti

çeteler davutoğlu başkanlığında toplandı

Ankara’daki çete zirvesinin ayrıntılarına ilişkin bilgi edinilemezken, El-Nusra, Ehrar El-Şam ve Fecr’ul Ummet adlı çete grupları “Doğu Guta’da Ceyş el Fusta” adı ile birleştiklerini duyurdu.

MİT yeni saldırı planı hazırladı

Çete gruplarının Türkiye’deki her toplantısı ardından Rojava ve Kürt halkına yönelik saldırıların devreye girmesi nedeniyle bu toplantıda Rojava ve Şêx Meqsud’a yönelik yeni saldırı planlarının belirlendiği yorumları yapılıyor.

6 kişilik MİT ekibinden sonra Ankara’da çete zirvesi

Geçtiğimiz hafta ANHA’ya konuşan sözde Suriyeli muhalif gruplara yakın güvenilir bir kaynak, 6 kişilik bir MİT ve AKP özel harekat çetesinin Bab El-Hewa üzerinden İdlib’e geçtiğini, burada adı geçen Türkiye güdümlü çete gruplarıyla gizli görüşmeler yaptıklarını ve ardından Efrîn’e yönelik yeni saldırı planları için keşif yaptıklarını belirtmişti. (ANHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir