BEKSAV Kadın Meclisi: Füsun Demirel’in yanındayız

BEKSAV Kadın Meclisi, Oyuncu Füsun Demirel’in Cumhuriyet gazetesine verdiği röportajın ardından ATV’de yayımlanan “Aile İşi” dizisi kadrosundan çıkarılmasına tepki göstererek, Füsun Demirel’in yanında olduklarını açıkladı.

füsun demirel

Oyuncu Füsun Demirel Cumhuriyet gazetesine verdiği röportajın ardından ATV’de yayımlanan “Aile İşi” dizisi kadrosundan çıkartıldı. Demirel’in işten çıkarılmasına tepki gösteren Bilim Eğitim Estetik Kültür Sanat Araştırmaları Vakfı (BEKSAV) Kadın Meclisi, “Füsun Demirel’in yanındayız” dedi.

Yaşamını sanatına adamış usta oyuncu Füsun Demirel’in, savaş çığırtkanlarının hedef tahtasına oturtuldu. Tüketim odaklı sanatın karşısında olan, ürettiği her işle emeğin değerini hatırlatan Demirel, gerilla veya gerilla annesi oynamak istediği için linç kampanyasına maruz bırakıldı. On yıllar boyu süren sanat hayatı, bir çırpıda yok edilmeye çalışıldı. Bilinçsiz bir tercih değildi bu.

BEKSAV Kadın Meclisi, “Zira Demirel, insan hakları ve kadın özgürlük mücadelesinde sözünü esirgemeyen, vakfımızın da kendisine şiar belirlediği gibi toplum için sanatın değerini bilen, ‘derdi olan’ sanatçı bir kadındı. Elbette bu rahatsızlık yarattı şovenizmi bu günlerde yeniden üreterek, yerini sağlamlaştırmaya çalışanlarda. Önce ırkçılık hastalığına tutulanlar çıktı sahneye, ardından havuz medyası gösterdi kendini. En nihayetinde bu medyanın bir parçası olan ATV, usta oyuncuyu işinden kovdu” dedi.

BEKSAV Kadın Meclisi, “Bizlere her fırsatta kaç çocuk yapmamızı söyleyen, evlerimizin içine sıkıştırmaya çabalayan, bin bir mücadeleyle kazanılmış haklarımızı elimizden koparmaya çalışan, katledilmemizi ‘fıtrat’ sayan, ‘Kız mıdır, kadın mıdır bilemem’ diyerek erkek egemenliği her gün yeniden üreten bir zihniyetin ürünü elbette Füsun Demirel’in linç edilme hali” diye belirtti.

BEKSAV Kadın Meclisi, “Bizlere yaşam alanı bırakmayan, hayatın her alanında olduğu gibi sanatımızda da bizi görünmez kılmaya çalışan, başaramadığında saldırmaktan geri durmayan erkek egemen sistemin bugün kendine hedef seçtiği Füsun Demirel’in yanında olduğumuzu ilan ediyoruz” dedi.

“İnsan onurunu ayaklar altına alan katliamların yapıldığı, cansız kadın bedenlerinin teşhir edildiği böylesi vahşi bir ortamda Füsun Demirel’in dediği gibi, biz de ‘Bu vahşeti görmezden gelemezdik” diyen BEKSAV Kadın Meclisi, “Kendisinin beyan ettiği üzere, kadının özgürleşmesi için ne gerekiyorsa, aklımız, yüreğimiz, emeğimiz ve sanatımızla usanmadan hep birlikte mücadele etmekte olan kararlılığımızı bir kez daha dile getiriyoruz. Her gün birimizi hedef haline getiren, saldırı ve linç kültürünü körükleyen bu cinsiyetçi sisteme ve zihniyete karşı el ele verelim! Füsun Demirel yalnız değildir” diye kaydetti. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir