‘Füsun Demirel yalnız değildir’

“Mesela o dağlardaki gerilla kızları oynamayı çok istedim” dediği röportajı nedeniyle hedef gösterilen ve ATV’de yayınlanan “Aile İşi” dizisinin kadrosundan çıkarılan oyuncu Füsun Demirel’e Oyuncular Sendikası ve Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nden destek geldi.

Oyuncu Füsun Demirel, Cumhuriyet gazetesine verdiği röportajın ardından önce hedef gösterildi, ardından da ATV’de yayımlanan NTC Medya yapımı “Aile İşi” dizisi kadrosundan çıkartıldı.

Füsun Demirel’e Oyuncular Sendikası ve Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nden destek geldi.

Oyuncular Sendikası yaptığı açıklamada, Demirel’in dizideki görevine tek taraflı olarak son verilmesi kınanırken, Filmmor’un sosyal medya hesaplarından paylaşılan mesajda da “Füsun Demirel yalnız değildir” denildi.

Oyuncular Sendikası, “Üyemiz Füsun Demirel’in sözleşmesinde yer alan hukuka ve insan haklarına aykırı maddeler nedeniyle işine tek taraflı olarak son verildi. Bu ve bunun gibi maddeler sadece Füsun Demirel’in sözleşmesinde değil hemen hemen tüm sözleşmelerde yer almaktadır. Demokratik bir ülkede her vatandaşın hakkı olduğu gibi, üyemiz de duygu ve düşüncelerini paylaşmıştır. Bu bağlamda üyemiz Füsun Demirel hakkında çıkan haberlerin çarpıtılmasından sonra kendisinin yapmış olduğu son derece samimi açıklamaların tekrar gözden geçirilmesini temenni ederiz” dedi.

Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali ise şu açıklamayı yaptı: “Füsun Demirel’in mesleğini icra etmekten başka bir anlam taşımayan sözlerini çarpıtarak ona tehditler yönelten, eleştiri kisvesi altında onu itibarsızlaştırmaya çalışan kişi ve grupları ve yarattıkları hezeyanı şiddet örneği olarak değerlendiriyoruz.

Füsun Demirel bir oyuncu ve bir gazete röportajında oynamak istediği bir karakterden söz etti. Malum oyuncular rol icabı öldüklerinde ölmez, katil olduklarında öldürmez, diktatör olduklarında demokratik haklarınızı çiğnemez ya da çete reisi olduklarında banka soyup uyuşturucu ticareti yapmazlar.

Bu karalamaların ciddiye alınmaması ve bu karalamalar nedeniyle Füsun Demirel’in kişiliğine yöneltilen her türlü hakaret, tehdit ve tacize karşı yetkililerin önlem alması gereğine de dikkat çekeriz. Bu karalama sonrası Füsun Demirel gibi iyi bir oyuncuya sahip çıkıp haklarını koruması gereken yapım şirketinin, sözleşmesine tek taraflı olarak son vermesini de kınıyoruz.” (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir