HDP: Newroz kutlamaları yasaklanamaz.. AKP yasaktan vazgeçmeli

HDP gerekçeli ya da gerekçesiz Newroz kutlamalarının AKP Hükümeti tarafından yasaklanmaya çalışmasını kınadı, “Halklarımız sokaklarda, meydanlarda olacak ve Newroz ateşlerini eşitlik ve özgürlük için yakacaklardır” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu, Newroz kutlamalarının yasaklanmasına ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada, AKP Hükümetinin baskıcı ve yasakçı politikalarının bir sonucu olarak çeşitli şehirlerde Newroz kutlamalarına izin verilmediği, yapılan başvuruların art arda sudan gerekçelerle ya da gerekçesiz olarak yasaklandığı hatırlatıldı.

‘NEWROZ’U KUTLAMAK TÜM HALKLARIN EN MEŞRU HAKKIDIR’

“Baharın ve dirilişin bayramı olan Newroz’u kutlamak tüm halkların en meşru hakkıdır” diyen HDP, Newroz’un tarihin farklı dönemlerinde farklı despotlar tarafından yasaklanmaya çalışıldığını, ancak en baskıcı, zalim yönetimler döneminde bile halkların Newroz’a sahip çıkarak kutladığını vurguladı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi: “Bugün AKP-Saray iktidarında Newroz kutlamalarının engellenmek istenmesi baskı, yıldırma ve savaş politikalarının tırmandırılmaya çalışılması demektir. AKP-Saray iktidarı bu yasaklarla halkların gelecek umudunu kırmak istiyor.

‘HALKIMIZ MEYDANLARDA OLACAK, NEWROZ ATEŞLERİNİ YAKACAK’

Bizler Newroz kutlamalarımızı planladığımız ve ilan ettiğimiz gibi gerçekleştireceğiz. Halklarımız kendi gelenekleri, usulleri ve renkleriyle Newroz için sokaklarda, meydanlarda olacak ve Newroz ateşlerini eşitlik ve özgürlük için yakacaklardır.”

Hükümetin Newroz kutlamalarına yönelik engelleme girişimlerinin hukuki ve meşru olmadığını kaydeden HDP, meşru ve haklı olanın, Newroz’un binlerce yıldır olduğu gibi yine kutlanması olduğunu belirtti. HDP, hükümete Newroz’un kutlanmasına yönelik engelleyici tutumundan vazgeçmeye, barış ve güvenlik içinde kutlanmasını sağlamak için sağduyuya çağırdı.

HDP, başta Türkiye halkları olmak üzere tüm Ortadoğu ve Kafkasya halklarının Newroz bayramını şimdiden kutladı. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir