Sokaktan savcılığa işkence sürdü, ‘darp yoktur’ raporu verildi

1 Mayıs Mahallesi’nde dün gözaltına alınan ESP üyeleri serbest bırakıldı. Gözaltına alındıkları sırada başlayan işkencenin savcılığa kadar sürdüğünü kaydeden ESP üyesi Doğukan Gürsoy, vücutlarındaki darp izlerine rağmen kendilerine “Darp yoktur” raporu verildiğini söyledi.

Ataşehir’in 1 Mayıs Mahallesi’nde, Ümraniye katliamını protesto edildiği eylemin ardından gözaltına alınan ESP üyeleri Emrah Topaloğlu, Doğukan Onur Gürsoy ve Zülfikar Mutlutürk, serbest bırakıldı.

Sabah saatlerinde adliyeye sevk edilen ESP üyeleri Topaloğlu, Güsoy ve Mutlutürk, savcılıktaki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

Gözaltına alındıkları sırada ve götürüldükleri Örnek Karokolu’nda işkenceye maruz kaldıklarını belirten ESP üyesi Doğukan Gürsoy, eylemin ardından otobüs durağına gittikleri sırada akrep olarak tabir edilen zırhlı araçlarla önlerini kesen polislerin önce kimliklerini istediklerini ardından da darp ederek kendilerini gözaltına aldığını söyledi.

Akrebin içerisinde kafalarına silah dayayan polisin “Kafanıza sıktırtmayın” diyerek, kendilerini darp ettiğini kaydeden Gürsoy, önce Örnek Mahallesi’nde özel harekat polislerinin sürekli beklediği noktaya götürüldüklerini söyledi. Gürsoy, “Bir süre beklettikten sonra özel harekat polisleri devrettiler bizi. Ters kelepçe takmak istediler, izin vermedik. İşkence yaptılar ve hakaret ettiler. Bunun üzerine ellerimize ikişer tane plastik kelepçe taktılar ve olması gerekenden çok sıktılar. Biraz daha beklettiler ve darp etmeye devam ettiler. Daha sonra Örnek Karakolu’na götürdüler” dedi.

İşkencenin karakolda da sürdüğünü kayededen Gürsoy, özel harekat polislerinin üzerlerini arayıp, kimlik ve telefon dahil her şeylerine el koymasına rağmen karakolda da üzerlerinin arandığını ifade etti.

Vücutlarını her yerinde darp edildiğini, Zülfikar Mutlutürk’ün darp edilen bacağındaki kanamanın devam etmesine rağmen hastaneye götürülmediklerini vurgulayan Gürsoy, avukatları geldikten sonra hastaneye sevk edildiklerini aktardı.

Sabah adliyeye çıkarılmadan hastaneye götürüldükleri sırada yine ters kelepçe takmak istediklerini, karşı çıktıkları için de darp edildiklerini ifade eden Gürsoy, “Kartal Dr. Lütfü Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürüldük. Ters kelepçeye izin vermediğimiz için zaten darp ettiler yine. Hastane bahçesinde beklettiler o sırada hastanenin özel güvenlik elemanları da bize saldırdı. Muayeneye de kelepçe ile sokmak istediler, kabul etmedik. Bir süre sonra kelepçeleri çıkarmayı kabul ettiler ama tek tek içeri aldılar. Savcılığa çıkarılana kadar, adliyeye getirilirken ve nezaharathanede bekletilirken plastik kelepçeleri hiç çıkarmadılar.”

Gürsoy, vücutlarındaki morluklara, kollarında kelepçeden dolayı meydana gelen yaralara rağmen kendilerine verilen raporda “Darp yoktur” ifadesinin yer aldığını da belirtti. (İsminaz TEMEL – ETHA)

Ataşehir’de gözaltına alınan ESP’liler işkence altında

’21 yıl önce başaramadıklarını şimdi başarmaya çalışıyorlar’

 

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir