Boğaziçili akademisyenler: Meslektaşlarımız acilen serbest bırakılsın

Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyeleri, barış bildirisini imzalayan 3 akademisyenin tutuklanmasına tepki gösterdi. Akademisyenler, meslektaşlarının derhal serbest bırakılmasını istedi.

Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyeleri, barış bildirisine imza attıkları için tutuklanan akademisyenlere destek olmak amacıyla basın açıklaması düzenledi.

Güney Kampüsü meydanında yapılan eylemde konuşan Endüstri Mühendisliği Fakültesi Öğretim üyesi Doç. Dr. Aybek Korugan, üniversitenin tarihinde ilk kez bir akademisyenin tutuklandığını vurguladı.

Akademisyen Esra Mungan’ın “örgütü propagandası” iddiası ile tutuklandığını hatırlatan Korugan, “Bu suçlamayı kabul edilemez buluyoruz. Meslektaşımız Esra Mungan’ın bugün olması gereken yer hapishane değil, 15 senedir ders verdiği araştırmalar yaptığı üniversitedir” şeklinde konuştu.

‘DEMOKRASİYE ZARAR VEREN HER ADIMIN KARŞISINDA DURMUŞTUR’

Boğaziçi Üniversitesi olarak her zaman, her koşulda insan hayatının kutsallığını temel aldıklarını ve şiddetin her türlüsüne karşı durduklarının altının çizen Korugan, “Hiçbir öğretim üyemiz ‘terörü’ özendirecek söz ve davranışlarda bulunmamıştır, bulunamaz. Öğrencisi, öğretim üyesi ve mezunuyla üniversitemiz bugüne kadar demokrasiye zarar veren her adımın karşısında durmuştur. Düşünce ve ifade özgürlüğü bu duruşun ana gövdesini oluşturur” dedi.

Düşünce ve ifade özgürlüğünün olmadığı yerin üniversite olamayacağını, ders verilemeyeceğini, araştırma yapılamayacağını ve bilimsel gelişmenin duracağına işaret eden Korugan, şiddet ikliminin en hızlı ve etkili şekilde serbest tartışma ortamında yok edileceğine dikkat çekti.

‘MESLEKTAŞLARIMIZ ACİLEN SERBEST BIRAKILMALI’

Korugan, şu şekilde devam etti:

“Esra Mungan ve onunla birlikte tutuklanan meslektaşlarımız Muzaffer Kaya ve Kıvanç Ersoy ile hakkında yakalama kararı çıkarılmış olan Meral Camcı ve sınır dışı edilen Chris Stkephonson anayasal güvence altındaki ifade özgürlüğü haklarını kullanmışlardır. Meslektaşlarımızın acilen serbest bırakılmasını ve öğrencilerine kavuşabilmelerini talep ediyoruz.”

‘AKADEMİSYENLERE YÖNELİK BASKILAR KAYGI VERİCİ’

Korugan, akademisyenlerin bu açıklama dışında başka bir açıklama yapmayacağını kaydetti.

Amerika Akademik Konseyi’nin Başbakan Ahmet Davutoğlu’na mektup gönderdiğini açıklayan akademisyenler, bu mektubu Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Meclis Başkanı İsmail Karaman’a da gönderdiklerini bildirdi.

Mektupta, barış isteyen 3 akademisyenin tutuklanması ve diğer akademisyenlere yönelik baskıların sürmesinin kaygı verice olduğu vurgulandı.

Düşünce ve konuşma özgürlüğüne yönelik tehditlerin, akademik özgürlük prensibinin altını boşaltmak olduğu vurgulanan mektupta, barış bildirisini imzalayan akademisyenlere yönelik baskılara derhal son verilmesi istendi. (ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir