HDP Grup Başkan Vekili Demirel: Korkmuyoruz, gelin tüm dokunulmazlıkları kaldıralım

HDP Grup Başkan Vekili Demirel, Başbakan Davutoğlu’nun “dokunulmazlık tehdidi”ne yanıt verdi: “Herşeyi yaşadık, korkmuyoruz, cezaevinden de korkmuyoruz. Ama adalet varsa, gelin tüm dokunulmazlıkları kaldıralım, bir tek kürsü dokunulmazlığı kalsın” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, dünkü konuşmasında 506 fezlekenin Meclis gündemine getirilerek, dokunulmazlıkların kaldırılmasını istedi. Fezlekelerin yarısından fazlası, HDP milletvekillerine ait. İçeriği ise miting ya da açıklamalarda yaptıkları konuşmalar.

Davutoğlu’nun bu çağrısına yanıt veren HDP Grup Başkan Vekili Çağlar Demirel, “Gelin, kürsü dokunulmazlığı hariç, tüm dokunulmazlıkları kaldıralım” dedi. Demirel, “Her şeyi gördük, yaşadık, cezaevlerini de gördük. Korkumuz yok” diye de konuştu.

HDP milletvekilleri olarak özellikle 7 Haziran’dan bu yana her yerde her türlü baskı ile karşılaştıklarının altını çizen Demirel, “Bu anlamda herhangi bir çekincemiz yok” dedi.

550 milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılması için verdikleri dilekçeyi hatırlatan Demirel, şöyle konuştu: “Hakkımızdaki fezlekelerin tamamı, düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamındadır. Özgürlük ve demokrasi mücadelesinde düşüncelerimizi, halkın taleplerini ifade ettiğimiz için haklarımızda fezlekeler oluşturuluyor. Ama diğer partilerin milletvekilleri hakkında hazırlanan fezlekelere baktığımızda yolsuzluk, ihaleye fesat karıştırma, hırsızlık hatta tecavüz dosyalarının bile olduğunu biliyoruz.”

“Eğer bu ülkede adalet varsa, tüm milletvekillerinin dokunulmazlıkları kaldırılsın” diyen Demirel, “Dokunulmazlıklar kaldırılsın, yargılanmak gerekiyorsa da adaletli bir yargılama süreci olsun. Biz her yerde düşüncelerimizi, halkımızın taleplerini ifade etmeye devam edeceğiz” dedi.

Davutoğlu’nun dünkü açıklamasının 506 fezleke ile ilgili olduğunu hatırlatan Demirel, “Bu fezlekelerin yarısından fazlası bizim dosyalarımızdır. Biz rakamları artık tutmakta zorlanıyoruz. Fezlekelerimizin sayısı şu anda 287’ye ulaşmış durumda. 45 milletvekilimizin fezlekesi var. Diğer partilerin dağılımı çok daha düşük” dedi.

‘HERKESE EŞİT DAVRANILSIN’

Parlamentodaki herkese eşit davranılması gerektiğinin altını çizen Demirel, “Kendilerine ait yolsuzluk, hırsızlık ve ihaleye fesat karıştırma dosyalarının ayrılıp, bizim yargılanmamızın önüne açarlarsa, bu yargılama da adaletli ve hukuki olmaz. Bunu parlamentoda da söyledik, tüm vekillerin dokunulmazlıkları kaldırılsın, sadece kürsü dokunulmazlığı kalsın. Herkes düşünceleri rahatlı ifade edebilsin ama yargılama da adil olsun” dedi.

Siyasi soykırım operasyonlarına dikkat çeken Demirel, “Her ilde parti yöneticilerimiz, belediye eşbaşkanlarımız her yerde gözaltına alınıp tutuklanıyor. Bugün bile yapacağımız açıklamaların fezlekeye dönüşeceğini biliyoruz. Bundan çekinmiyoruz, cezaevlerini de gördük, cezaevlerinden de korkmuyoruz. Ama Türkiye’de demokrasi ve özgürlüklerin olmadığını ifade ediyoruz” değerlendirmesini yaptı.

‘HİÇ BİR YÜZ KIZARTICI SUÇUMUZ YOK’

HDP Grup Başkan Vekili Çağlar Demirel, parlamentonun işlemez hale getirildiğini belirtti ve ekledi: “Bugün Cumhurbaşkanı, Başbakan, parlamentoya emir yağdıran, parlamentonun nasıl çalışacağına dair emir veren bir tutum içindedir. Bunu kabul etmiyoruz. Parlamentonun özgün iradesi ile bütün düşüncelere açık olması, düşüncelerini ifade etmesi, yasal ve anayasal statüler dahilinde işlev ve görevlerini yerine getirmesi gerekiyor. Ama her şeyin dikta bir dayatma ile hayata geçirilmesine karşı bir tutum sergiliyoruz. Yoksa herkesin dokunulmazlığı kaldırılsın, fezlekeler de getirilsin. Bu konuda hiçbir çekincemiz yok. Çünkü düşüncelerimizi, halkın taleplerini ifade ettiğimiz için biz bugün yargılanıyoruz. Hiçbir yüz kızartıcı dosyamız yoktur, bu konuda halka veremeyeceğimiz hiçbir hesabımız da yoktur. Onun için bizler düşüncelerimizi geçmişte nasıl söylemişsek bundan sonraki süreçler de söylemeye devam edeceğiz. Demokrasi ve özgürlüklerin ve bir arada yaşamanın temelini oluşturmak için bütün mücadelemizi sürdüreceğiz,” (Arzu DEMİR – ETHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir