‘Newrozun isyancı özü yasaklara sığmayacaktır’

EMEP, SODAP, Birleşik Devrimci Parti, SYKP, ESP, AKA-DER ve78’liler Derneği’nden temsilciler, Newrozların verilen mücadele sonucu bir kazanım olarak tarihe geçtiğini belirterek, “Her yer Newroz her yer direniş şiarıyla yasakları tanımadan alanlarda olacağız. Newroz’un isyancı özü yasaklara sığmayacaktır” diyerek İstanbul Newrozu’na katılım çağrısında bulundu.

İstanbul’da “Direnerek kazanacağız” sloganıyla bu yıl 20 Mart günü Bakırköy Halk Pazarı’nda düzenlenmesi planlanan Newroz kutlamasının valilik kararı ile yasaklanmasına tepkiler devam ediyor. HDP İstanbul İl Örgütü, Newroz’u planladıkları alan ve tarihte kutlayacaklarını açıklarken, EMEP, Sosyalist Dayanışma Platoformu (SODAP), Birleşik Devrimci Parti, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP), ESP, Anadolu Kültür ve Araştırma Derneği (AKA-DER) ile 78’liler Derneği ise yasağı tanımayacaklarını belirterek, herkesi Newroz alanına çağırdı.

EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, “yasakların” AKP’nin savaş konseptinin bir parçası olduğunu belirtti. Newroz’un tüm halkların ortak direniş bayramı olduğunu dile getiren Gürkan, “Newroz zulme karşı direniş günüdür. İsyan günüdür” dedi. Yasakları tanımayacaklarının altını çizen Gürkan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Kadıköy İskele Meydanı’nda kadınların polise karşı geliştirdiği özsavunmalarını hatırlattı. Gürkan, “Kadınlar nasıl ki 8 Mart’ta yasakları tanımayarak direndiyse halkımız da Newroz Günü’nde alanlara çıkacak” diyerek ortak mücadele için de çağrıda bulundu.

‘Yasak halklarını birleşik mücadelesine darbedir’

SODAP Eşsözcüsü Kezban Konukçu da, AKP’nin Kürdistan’da özyönetimini ilan eden halka saldırdığını, batıda ise Kürt halkıyla dayanışan, barış ve demokrasiden yana olan herkesi gözaltına aldığını vurguladı. Yaşanan baskı sürecini faşizmin yükselişi olarak değerlendiren Konukçu, Newroz’un yasaklanmasına ilişkin ise, “Newroz’un yasaklanması halkların birleşik mücadelesine vurulmuş bir darbedir. Her yer Newroz her yer direniş şiarıyla yasakları tanımadan alanlarda olacağız” diye konuştu.

’90’larda yasakladılar ama halk alanlardaydı’

Newroz yasağını AKP’nin Kürt sorunundaki çözümsüzlük ve savaş politikasının devamı olarak değerlendiren Birleşik Devrimci Parti Başkanı Ufuk Göllü ise, şöyle devam etti: “AKP’nin amacı işçileri, emekçileri, toplumsal muhalefeti diz çöktürmek. Ama Artvin’de doğası için direnen, Bursa’da sendikası için direnen, Kürdistan’da özyönetimleri için direnen halk, faşizme karşı çökmeyecek.”
Newroz’un, tarihsel geçmişini de hatırlatan Göllü, “Newroz Demirci Kawa’dan itibaren Kürtlerin başkaldırı günü olarak bilinir. Newroz’u 90’lı yıllarda da yasakladılar. Ama o zaman da halk alanlardaydı ve her yerde Newroz kutlandı. Newroz yasaklanamaz. Hepimiz alanlarda olacağız” diyerek, tüm halklara Newroz’a katılım çağrısında bulundu.

‘Newroz Kürt ve Türkiye halklarının elinden alınmak isteniyor’

78’liler Derneği Başkanı Celalettin Can, 90’lı yıllarda Newroz’un yine faşist zihniyet tarafından yasaklandığını ancak halkın buna karşın mücadele ettiğini ifade ederek, “Kürt halkının Newroz’u kutlaması en doğal haktır. Bir zamanlar yasaklanan Newrozlara karşı çok ciddi bir mücadeleler verildi. Newrozlar verilen mücadelenin sonunda bir kazanım olarak tarihe geçti” dedi.

AKP’nin halkların bayramı, dayanışma ve dostluk gününü diğer tüm kazanımlar gibi Kürt ve Türkiye halklarının elinden almak istediğini dile getirerek, “Kürt halkı ve Türkiye halkları Newroz’u daha şimdiden sokaklarda, mahallelerde kutlamaktadır. Newroz günü geldiğinde de kutlayacaklardır. 78’liler olarak tüm demokratik kitleleri Newroz için sokağa çıkmaya çağırıyoruz” diye belirtti.

‘AKP imha ve yok sayma politikasına geri döndü’

90’lı yıllardaki Newrozlarda alanlarda olduklarını bu yıl da olacaklarını söyleyen SYKP Merkez Yürütme Kurulu üyesi Halit Elçi de, Newroz’un yasaklanmasının kabul edilemez olduğunu kaydederek, Newroz’un yasaklanmasının PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın mektubunun okunduğu 2013 Diyarbakır Newrozu’nun yok sayılması anlamına geldiğini söyledi. Elçi, Türkiyeli sosyalistler olarak Newroz’a katılacaklarını vurgulayarak, tüm halkı da Newroz alanlarına çağırdı.

‘Emek ve demokrasi mücadelesi yasakları tanımadı’

ESP Genel Başkanı Sultan Ulusoy‘da, Kürt halkının mücadelesi ve batıdaki emek ile demokrasi mücadelesinin hiçbir zaman yasakları tanımadığını söyledi. Newroz’a getirilen yasağı da tanımayacaklarına belirten Ulusoy, “Halkların kardeşliği, eşitliği, barışa inanan herkesi sokaklara Newroz alanlarına çağırıyoruz” dedi.

‘Newroz’un isyancı özü yasaklara sığmayacaktır’

Aka-Der Genel Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Semra Demir ise, Mezopotamya halklarının diriliş ve özgürlük bayramı olan Newrozun yasaklanamayacağını vurgulayarak, şöyle devam etti: “Newroz, ezen, ezilenlerin, sömüren ve sömürülenlerin var olduğu günden bu yana zalimlere karşı zulme başkaldıranların bayramıdır. Zalimin zulmüne boyun eğmeyeceğiz. Savaşın mimarı Newrozu yasaklayarak savaş politikalarında ısrar edeceğini ilan etmektedir. Newroz’da sokaklara dökülmek savaştan değil barıştan yana olmak, halkların ortak mücadelesinden yana olmaktır. Newroz’un isyancı özü yasaklara sığmayacaktır. Biz de Newroz yasaklarını tanımıyoruz, dayatılan ablukaya karşı o gün alanlarda olacağımızı ilan ediyoruz.” (DİHA)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir