Saray güvenliğe de doymuyor: etrafındaki ormana özel tim yerleştirildi

Ankara için ‘özel güvenlik konseptine’ ilk Saray’dan başlandı. Saray’ın etrafında bulunan ormanlık araziye özel tim yerleşti.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı  olası bir terör saldırısına karşı “özel” güvenlik konseptine alındı.

Sözcü gazetesinin haberine göre; Başbakan Davutoğlu’nun servis araçlarına düzenlenen ve 29 kişinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan intihar eyleminin ardından gündeme getirdiği“Ankara’ya has güvenlik konsepti” uygulaması ilk olarak Saray’da başladı.

MİT ve Emniyet İstihbarat Dairesi’nin terör örgütlerinin “hedefinde” bulunduğu yönünde istihbarat raporları bulunan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve ailesinin güvenliği için Sarayın etrafındaki ormanlık alana ağır silah ve zırhlı araçlı, 10 kişilik özel harekat timi konuşlandırıldı.

Ormana “kamufle” edilen keskin nişancı özel tim mensupları, Saray’a dönük silahlı/bombalı saldırı veya intihar eylemine karşı 24 saat tetikte bekliyor.

BİN 500 POLİS

Halen Cumhurbaşkanlığı Koruma Daire Başkanlığı’nda bin 500’e yakın polis görev yapıyor. Sarayın etrafı yüzlerce kamera tarafından gözetleniyor. Koruma Daire Başkanlığı bünyesinde CAT (Karşı Atak Timi) timleri de bulunuyor. Saray çevresinin dış güvenliğini ise Ankara Emniyet Müdürlüğü sağlıyor. 24 saat esasına göre yüzlerce polis tarafından korunan Cumhurbaşkanlığı Sarayında özel harekat timlerinin de de görevlendirilmesi dikkat çekti.

Özel harekatçılar ormanlık alandan Saray’a yönelik tüm tehditleri termal kameralar ile gözetleyip kontrol ediyor. Atatürk Orman Çiftliği’ndeki ormanlık alanda ve Saray çevresinde görevlendirilen özel harekat timine, harekat kabiliyeti yüksek olması için Cobra zırhlı araçlar tahsis edildiği de bildirildi.

 

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir