Sınır dışı edilen İngiliz akademisyen Chris Stephenson hakkındaki sınır dışı kararı kalktı

HDP’nin Newroz bildirisini taşıdığı için “örgüt propagandası” iddiasıyla suçlanan ve İngiltere’ye giden akademisyen Chris Stephenson hakkındaki karar kalktı. Stephenson’un Türkiye’ye dönmesi için bir engel kalmadı

Barış için Akademisyenler’e destek vermek için gittiği Çağlayan Adliyesi’nde çantasından HDP’nin Newroz bildirisi çıkan ve “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla gözaltına alınıp mahkemenin sınır dışı edilmesini talep ettiği Bilgi Üniversitesi öğretim üyesi Chris Stephenson hakkındaki karar kalktı. Avukatlarıyla görüşen Stephenson, ülkeye dönüşünün önündeki engellerin kalktığını belirtti. Kararı öğrendiği sırada BBC’de olan Stephenson, Türkiye’ye bir an önce dönerek ailesinin yanına gelmek istediğini söyledi.

Barış için Akademisyenler bildirisini imzalarken bu tür gelişmelerle karşılaşacağını düşünmediğini çünkü barış talebinin doğal bir talep olduğunu belirten Stephenson, Skype üzerinden tamamladığı son dersinin kendisini çok duygulandırdığını dile getirdi:

Çok sevindirici. Öğrencilerin tavırları ve gösterdiği destek de çok önemli. 12-13 sene önce başörtülü öğrencilerime benim gösterdiğim destek, onları tacizlere karşı savunmam hatırlatıldı ve eski başörtülü ğürencilerim, yasaklardan acı çeken öğrencilerim bana sahip çıktı.

İnsan hakları ve demokrasinin sadece belli kesimler için değil, herkes için olması gerektiğinin altını çizen Stephenson, üniversite yönetiminin desteği sonrasında derslere devam etme konusunda da kararlı.

Stephenson, akademisyenlerin barış bildirisinde PKK’nin eleştirilmemesine yönelik iddialara ise şu yanıtı verdi:

PKK yasa dışı bir örgüt. Ben Türkiye’de yaşayan bir yabancıyım. Ben devletle PKK’yi aynı kefeye mi koyacağım? Eşit mi tutacağım? PKK ülkeyi yönetmiyor. Hükümet yönetiyor.

(Barış) nasıl sağlanacak? Ben hep İngiltere’de, İrlanda’da olanlara bakıyorum. Nasıl oldu? IRA da çok berbat şeyler yaptı. Birahanelere bomba koydu. Bir sürü katliam yaptı. En sonunda ne oldu? Masada oturuldu, silahlar susturuldu. (Sendika.Org)

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir