Yüksekdağ: Her yer Newroz alanıdır

Mardin’de Newroz kutlamasının yasaklanmasına tepki gösteren HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, “Bizlerin geleneğinde, bu halkın mücadele geleneğinde, Newroz’un tarihinde her yer Newroz alanıdır, her yer kutlama alanıdır” diyerek, yasakçı zihniyetin kaybedeceğini söyledi.

Mardin’de Newroz kutlamasının Valilik kararıyla yasaklanması üzerine HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Mardin Büyükşehir Belediyesi önünde basın açıklaması yaptı. HDP Mardin milletvekilleri Mithat Sancar, Ali Atalan ve Erol Dora, Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Türk’ün de katıldığı açıklamada konuşan Yüksekdağ, merkezi hükümet ve valilikler tarafından getirilen yasak nedeniyle Mardin’deki miting alanının adeta işgal edildiğini söyledi. Yasakçı zihniyete tepki gösteren Yüksekdağ,

“Bu yasakçı anlayışı ilk defa görmedik elbette ki. Bütün baskıcı iktidarların Kürt sorunu ile yüzleşmek istemeyen, Türkiye’ye barış ve demokratik bir rejim getirmek istemeyen siyasi iktidarların sıkıştıkları, tıkandıkları her noktada bu yasak politikalarına başvurduklarını çok iyi biliyoruz. Bu bir gerçek. Türkiye’deki siyasi iktidarın gerçeğidir. Ama bu gerçeğin karşısında başka bir durum, başka bir gerçek daha var. O da halk gerçeği, o da Newroz gerçeği. Nedir bu gerçek, alanların, sokakların halka yasaklanamayacağı gerçeğidir. Newrozların halk ruhunun direniş ve dayanışma ruhunun asla yasaklanamayacağı gerçeğidir” dedi.

‘Newroz tarihi her yer kutlama alanıdır’

Halkın mücadele geleneğinde, her yerin Newroz alanı olduğunu vurgulayan Yüksekdağ,

“Bugün bir halkın bayramını, Ortadoğu ve Kafkasya halklarının bayramını, onun kutlama ruhuyla yaşama geçirilmesini engelleyen karanlık bir siyasi iktidar zihniyeti ile yüz yüzeyiz. Bu karanlığı hep birlikte Newroz ateşinin ışığıyla aydınlatmayı başarabiliriz” diye konuştu.

‘Newroz ateşinin yanmasına engel olamayacaklar’

Newroz kutlama mitinglerinin kriminalize edildiğini ve yasak politikasının hedefi haline geldiğini söyleyen Yüksekdağ, şöyle devam etti:

“Halkımız dört bir yanda, illerde, ilçelerde, mahallelerde, yerleşim ve yaşam alanlarında Newroz için bir araya gelmekten sakınmıyorlar. Bugün de bizim Mardin’den çağrımız yine dün yaptığımız çağrıdır. Yasaklar ve yasakçı zihniyet bu siyasi iktidara aittir. Ama alanlar, meydanlar, sokaklar, bütün yaşam merkezleri bizlere aittir, halklara aittir. Ve hiçbir yerde Newroz ışığının Newroz ateşinin yanmasına engel olamayacaklar. Bizler bugün Mardin’den her yer Newroz her yer direniş diyoruz yeniden.”

‘Bu kuşatma dağılacak’

Yüksekdağ, geçmişte sayısız kez Newroz’un yasaklandığını hatırlatarak,

“Sayısız kez bu kutlama, bu bayram günü kana, ölüme, karanlığa gömüldü. Ve bizler bu kanın, ölümlerin, karanlığın içerisinden sıyrılarak bugüne geldik. Hep birlikte bugünlerden de geçeceğiz. Bayramımızın kuşatıldığı dayanışma günlerimizin kuşatıldığı, yasaklandığı bugünlerden de gelip geçeceğiz. Bu kuşatma dağılacak ve halklarımızın bayramı halklarımızın direnişi ve dayanışması kazanacak” ifadesinde bulundu. (DİHA)

Mardin’de Yüksekdağ’ın Newroz açıklamasına engel

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir